13 Հունվար 2021 - 09:17 AMT
Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել միջազգային մարդասիրական իրավունքը՝ շահարկելով գերեվարված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների հարցը:
«Բազմաթիվ ռազմագերիներ ու պատերազմական ժամանակի քաղաքացիական անձինք, 64 ռազմագերի ու որոշ քաղաքացիական անձինք հետպատերազմյան ժամանակահատվածում բանտարկվել են Ադրբեջանում առանց ԿԽՄԿ-ի և ռուս միջնորդների հաստատման»,- նշել է Բեգլարյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպման ավարտին հայտարարել է, որ դրա ընթացքում չի հաջողվել լուծել ռազմագերիների հարցը, աշխատանքները շարունակվելու են։

64 армянина после войны в Карабахе арестованы в Азербайджане без уведомления об этом Международного комитета Красного креста (МККК) и российского миротворческого контингента. Об этом заявил руководитель аппарата президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян.
Он подчеркнул, что Азербайджан продолжает грубо нарушать международное гуманитарное право, спекулируя на проблеме захваченных в плен гражданских лиц и военнопленных.
«Многие военнопленные и гражданские лица во время войны, 64 человека после войны заключены в тюрьму в Азербайджане без уведомления об этом МККК и российского миротворческого контингента», – отметил Бегларян.