19 Հունվար 2021 - 09:17 AMT
Հունվարի 18-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ՝ ընդգծելով հումանիտար հարցերի լիարժեք իրականացման, նախևառաջ՝ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ և անվտանգ հայրենադարձման առաջնահերթությունը:
Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման և անվտանգության ապահովման հարցեր։
Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և այդ գործում միջազգային մասնագիտական կառույցների անխափան ներգրավվածության կարևորության վրա:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում հայ-ռուսական օրակարգի շուրջ:
Հունվարի 18-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը սկզբնական փուլում ամբողջական չի ներկայացրել գերեվարվածների ցուցակները՝ հավելելով, որ այժմ այդ ցուցակը ճշտվում է։ Այս հայտարարությունից հետո փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը հայտնել էր, թե Հայաստանում և Ադրբեջանում գտնվող գերիների վերաբերյալ թվական տվյալները խորհրդապահական բնույթի են և ենթակա չեն հրապարակման՝ «հաշվի առնելով հարցի գերզգայուն բնույթը»։
Գրասենյակից նաև հայտնել են, որ այս ընթացքում հայկական կողմի գերիների ցուցակներն անընդհատ թարմացվել են ու պարբերաբար ներկայացվել գործընկերներին։

19 Январь 2021 - 07:45 AMT
Министры иностранных дел Армении и России Ара Айвазян и Сергей Лавров обсудили 18 января по телефону решение гуманитарных вопросов и налаживание кооперации в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В контексте реализации трехсторонних заявлений от 10 ноября и 11 января министр Айвазян еще раз подчеркнул приоритетность полной реализации гуманитарных вопросов, в первую очередь, немедленной и безопасной репатриации военнопленных, пленных и других удерживаемых лиц.
Айвазян обратил внимание собеседника на важность сохранения армянского религиозного, исторического и культурного наследия на территориях Карабаха, оказавшихся под контролем Азербайджана, а также на важность бесперебойного участия международных профессиональных структур в этом вопросе.
Министры иностранных дел затронули вопросы установления стабильности и обеспечения безопасности в регионе и обменялись мнениями по армяно-российской повестке дня в двустороннем и многостороннем форматах.