19 Հունվար 2021 - 08:55 AMT
Հունվարի 18-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների շնորհիվ Հադրութ, Մեխակավան (Ջաբրայիլ) և Որոտան (Կուբաթլու) ուղղություններում hայտնաբերվել է ևս 8 աճյուն, որից մեկը` քաղաքացիական անձի, փոխանցում են Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
Քաղաքացիական անձի ինքնությունը պարզ է, նա 1976 թվականին ծնված Հադրութ քաղաքի բնակիչ Արսեն Ղահրամանյանն է: Նրա աճյունը հայտնաբերվել է Հադրութի շրջանի Այգեստան գյուղի տարանծքից:
Եվս 5 մարմին հայտնաբերվել է Մեխակավանից, մեկը՝ Այգեստանից, մեկ աճյուն՝ Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղի նախկին վարչական տարածքից:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի փրկարարները որոնողական անշխատանքների արդյունքում 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 18-ը հայտնաբերել են 1246 ռազմագործողություններին մասնակցած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյուն:
Զինծառայողների մարմինների որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զինծառայողների հարազատներ, տարածքին ծանոթ ուղեկցող-կամավորներ: Աշխատանքներն այս պահին ընթանում են Վարանդայի (Ֆիզուլի), Ջրականի (Ջաբրաիլ), Հադրութի, Կովսականի (Զանգելան) շրջաններում և Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքի նախկին վարչական տարածքում:

С 13 ноября дежурные оперативные группы специального подразделения отдела быстрого реагирования Государственной службы спасения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) продолжают проводить поисково-спасательные работы в населенных пунктах, находящихся под контролем Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха, 18 января поисковые работы велись по направлениям Гадрут, Мехакаван (Джабраил) и Воротан (Кубатлу).
Было найдено 8 тел, одно из которых было гражданским. Личность последнего установлена. Это Арсен Каграманян, 1976 года рождения, житель города Гадрут. Его тело было найдено в районе села Айгестан Гадрутского района.
Еще 5 тел было обнаружено в Мехакаване, одно – в Айгестане, и одно тело – на бывшей административной территории села Давид-Бек Сюникской области.
Так, с 13 ноября по 18 января в Арцахе обнаружено 1246 тел военнослужащих и мирных жителей.
Отмечается, что 19 января ведутся работы в районах Варанда (Физули), Джракан (Джабраил), Гадрут, Ковсакан (Зангелан) и на бывшей административной территории города Мегри Сюникской области.