19 Հունվար 2021 - 12:06 AMT
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ) անդամ, Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն հայտնել է, որ Թուզլայի հայկական որբանոցը, որտեղ անցել է «Ակօս» թերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի մանկությունը, կվերածվի «Քամփ Արմեն» ճամբարի երիտասարդական կենտրոնի, փոխանցում է Ermenihaber.am-ը։
Նա նշել է, որ այդ որոշումը միաձայն ընդունվել է Ստամբուլի ավագանու նիստում, այժմ սկսվել են ճամբարի վերականգնման ճարտարապետական նախագծի աշխատանքները։
«Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող լքյալ ու կիսաքանդ շինություն է: 8.552 քմ տարածք զբաղեցնող «Քամփ Արմենը» 1961-ին գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է որպես ամառային ճամբար` հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Այնտեղ են մեծացել Հրանտ Դինքը և նրա կինը՝ Ռաքել Դինքը: Հետագայում ճամբարը թուրքական իշխանությունների կողմից ապօրինաբար խլվել է հայ համայնքից:

19 Январь 2021 - 13:57 AMT
Мэр Стамбула, член основной оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП) Турции Экрем Имамоглу заявил, что армянский детский дом в Тузле, где прошло детство известного стамбульского деятеля армянского происхождения, основателя-редактора газеты «Акос» Гранта Динка, в память он нем будет превращен в молодежный центр лагеря «Кэмп Армен».
Соответствующее заявление мэр сделал по случаю 14-й годовщины убийства Гранта Динка, пишет Ermenihaber.am.
Мэр добавил, что решение единогласно принято Стамбульским советом старейшин.
По словам Имамоглу, уже начались работы над архитектурным проектом восстановления лагеря.
Армянский лагерь «Кэмп Армен» – заброшенное полуразрушенное здание в районе Тузла в Стамбуле. «Кэмп Армен», занимающий площадь 8552 квадратных метра, был построен в 1961 году. Он был приобретен Фондом Армянской протестантской церкви и служил летним лагерем для сирот и бедных учащихся армянской школы. Грант Динк и его жена Ракель Динк провели там детство. Позже лагерь был незаконно отнят у армянской общины турецкими властями.