22 Հունվար 2021 - 09:09 AMT
Մարտական գործողությունների վայրերում որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է զոհված 1 զինծառայողի և 3 քաղանձի աճյուն, PanARMENIAN.Net-ին ասաց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը։
Նրա խոսքով՝ հայտնի է քաղաքացիական անձանց ինքնությունը: Հադրութի Դրախտիկ գյուղում հայտնաբերվել է տարեց կնոջ՝ Մարինա Հայրապետյանի մարմինը: Ազոխ գյուղից՝ այգում, հայտնաբերվել են Սերժիկ Ավագյանի և Յուրա Առուշանյանի մարմինները: Նրանք նույնպես տարեց անձինք են:
Քաղաքացիական անձանց զոհվելու հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ջրականում (Ջաբրայիլ) հայտնաբերվել է 1 զինծառայողի աճյուն, որը նախնական տվյալներով, կամավորական է։
Հունվարի 22-ին որոնումները շարունակվում են՝ Ֆիզուլու, Բերձորից հարավ՝ Իշխանաձորի ու Այգեհովիտի, ինչպես նաև Որոտանի Դավթոմաս ուղղություններով, որոնողական աշխատանքներն իրականացվում են անհայտ կորած զինծառայողների ծնողների մասնակցությամբ:
Ընդհանուր առմամբ՝ որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 1251 զոհված զինծառայողի և քաղաքացիական անձանց աճյուններ:

В результате поисковых работ в местах боевых действий в Карабахе обнаружены останки 1 погибшего военнослужащего и 3 гражданских лиц. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил начальник отдела информации и по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Унан Тадевосян.
Личности погибших гражданских установлены. В селе Драхтик Гадрутского района обнаружено тело пожилой женщины Марины Айрапетян. В Гадрутском селе Азох обнаружены тела пожилых мужчин Сержика Авакяна и Юры Арушаняна. Назначена судебно-медицинская экспертиза для выяснения обстоятельств гибели этих гражданских лиц.
В Джракане (Джабраил) обнаружено тело одного военнослужащего, который, по предварительным данным, является добровольцем.
В общей сложности с 13 ноября в результате поисковых работ обнаружены останки 1251 погибшего военнослужащего и гражданских.
«22 января поиски продолжатся по направлениям Физули, к югу от Бердзора, в Ишханадзоре и в Айгеховите, а также по направлению Воротан-Давтомас», – сообщил Тадевосян.