26 Հունվար 2021 - 10:45 AMT
Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է մնացել մեծամասամբ հայոց պատմության և մշակույթի առնվազն 1456 նշանավոր անշարժ հուշարձան, այդ թվում՝ 161 վանք և եկեղեցի, 591 խաչքար, Տիգրանակերտի, Ազոխի, Նոր Կարմիրավանի, Միրիկի, Կերենի հնավայրերն ու բազմաթիվ բերդեր, ամրոցներ, սրբավայրեր և այլ հուշարձաններ:
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել նաև պետական 8 թանգարան՝ 19,311 ցուցանմուշով, ինչպես նաև Շուշիի գորգերի ու Հայկական դրամի մասնավոր թանգարանները:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է զեկույց՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի և հայկական հուշարձաններին սպառնացող ոչնչացման վտանգի վերաբերյալ:
Զեկույցում ներկայացված են նաև հրադադարից հետո արձանագրված՝ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու վանդալիզմի մի շարք դեպքեր, ներառյալ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ և Սբ Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցիների դիտավորյալ թիրախավորման ու վանդալիզմի դեպքերը։
Արցախի ՄԻՊ-ն անդրադարձել է նաև հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ ադրբեջանական ապատեղեկատվության միտումնավոր տարածմանը և մշակութային կոթողները «ալբանիզացնելու» քաղաքականությանը, ինչը ևս ոչնչացման սպառնալիքի տակ է դնում Արցախի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգությունը:
Ըստ ՄԻՊ զեկույցի՝ վերհանված դեպքերի և հայատյացության համատեքստի վերլուծությունը ցույց են տալիս, որ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումն ու խեղաթյուրումը կրում են համակարգված ու համատարած բնույթ:
«Հաշվի առնելով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությունը կանխամտածված ոչնչացնելու բազմաթիվ նախադեպերն ու առկա իրական վտանգները՝ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրատապ է համարում միջազգային համապատասխան կառույցների, հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, կողմից Արցախի տարածքում մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ արդյունավետ ու անհապաղ քայլերի ձեռնարկումը»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարությունում։

26 Январь 2021 - 12:02 AMT
Согласно трехстороннему заявлению о прекращении огня в Нагорном Карабахе, по меньшей мере, 1456 недвижимых памятников истории и культуры Армении остались под контролем Азербайджана, в том числе 161 монастырь, церковь, 591 хачкар, памятники древнейшей истории – Тигранакерт, Азох, Нор Кармираван, Мирик, Керен и много крепостей, святынь и другие памятники. Об этом говорится в отчете аппарат защитника прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) об угрозах вандализма в отношении армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Азербайджан также контролирует восемь государственных музеев с 19,311 экспонатами, а также Музей ковров в Шуши и Музей армянского драма.
В отчете представлен ряд случаев разрушений и вандализма армянского культурного наследия во время азербайджано-турецкой агрессии и после прекращения огня, в том числе и случаи умышленных атак и вандализма в отношении церкви Святого Спасителя Казанчецоц в Шуши. В отчете также говорится о политике преднамеренного распространения дезинформации об армянском культурном наследии Арцаха и албанизации культурных памятников, что угрожает уничтожению армянского культурного наследия в Арцахе.
Согласно отчету, анализ выявленных случаев антиармянства показывает, что разрушение и искажение идентичности армянского культурного наследия носит систематический и массовый характер. Действия и заявления государственных органов и общественных деятелей Азербайджана показывают, что это особая государственная политика, основанная на преступной политике разжигания ненависти к армянскому народу.
«Принимая во внимание многочисленные прецеденты и реальную опасность преднамеренного уничтожения армянского культурного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, аппарат Защитника прав человека Арцаха считает, что эффективные меры со стороны соответствующих международных организаций, особенно ЮНЕСКО, должны быть неотложными и незамедлительными», – говорится в сообщении омбудсмена.
Ранее стало известно, что ЮНЕСКО направит миссию по сбору фактов в Нагорный Карабах. Еще в декабре сообщалось, что Азербайджан откладывает визит миссии ЮНЕСКО в Карабах.