29 Հունվար 2021 - 10:25 AMT
Արցախում 44-օրյա պատերազմի ու Ադրբեջանցիների կողմից քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու արդյունքում վնասվել է նաև Մարտունի քաղաքի մանկապարտեզի շենքն ու գույքը։ Twitter-ում օգտատերերից մեկը տարածել է քաղաքի մանկապարտեզի լուսանկարները։
Դրանցում երևում է, որ մեծ վնաս է կրել շենքը, մանկապարտեզի բակում գույքը ևս վնասվել է։
Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը նպատակաուղղված թիրխավորում էր նաև քաղաքացիական բնակչությանը՝ այդ թվում՝ դպրոցներ, հիվանդնաոցներ ու այլ հաստատություններ։ Քաղաքացիական բնակավայրերը գնդակոծվում էին, հրետակոծվում ու ԱԹՍ-ների հարվածների տակ հայտնվում։

В результате 44-дневной войны в Республике Арцах (Нагорно-Карабахкой Республики) и атак азербайджанцев на мирное население были повреждены также здание и имущество детского сада в городе Мартуни.
Один из пользователей Twitter опубликовал фотографии поврежденного здания городского детсада.
По фотографиям видно, что пострадали детские горки во дворе учреждения, а само здание практически разрушено: выбиты окна, на стенах следы снарядов.
Во время войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, азербайджанская сторона целенаправлено наносила удары по гражданскому населению и инфраструктурам, включая школы, больницы и другие учреждения. Мирные населенные пункты подвергались артиллерийскому обстрелу и ударам с беспилотников.