Եվրամիությունը ողջունում է նոյեմբերին Ադրբեջանի գերեվարած 5 հայի վերադարձը Հայաստան և կոչ անում անհապաղ վերադարձնել մյուս 57-ին, այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակ Պետեր Սթանոն:
«ԵՄ-ն ողջունում է նոյեմբերին Ադրբեջանի գերեվարած 5 հայ զինծառայողի ազատ արձակումը և կոչ անում անհապաղ ազատել կալանքի տակ մնացած 57-ին: Սա կնպաստի երկու երկրի միջև վստահության ամրապնդմանը, ինչը կարևոր է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար»,-հայտնել է Ստանոն:
Հունվարի 28-ին գերեվարված ևս 5 հայ զինծառայող է վերադարձել ՀՀ, մյուսները զանգել են հարազատներին։ Հայ ռազմագերիների կնոկրետ թվի մասին Ադրբեջանը որևէ տեղեկություն չի տվել։ Հայտնի է, որ 62 շիրակցի կամավորական է գերեվարվել, որոնց ադրբեջանական կողմը ռազմագերի չի համարում։ Նրանց դատելու մասին հայտարարություն է հնչեցվել։

Евросоюз приветствует возвращение в Армению 5 пленных армян, захваченных Азербайджаном в ноябре, и призвает к немедленному возвращению остальных 57 пленных из той же группы. Об этом заявил пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Петер Стано.
«ЕС приветствует освобождение 5 армянских военнослужащих, захваченных Азербайджаном в ноябре, и призывает к немедленному освобождению остальных 57 военнопленных. Это укрепит доверие между двумя странами, что важно для установления в регионе прочного мира»,-отметил Стано.
28 января при посредничестве российской стороны, а также в результате усилий Службы национальной безопасности Армении на родину из Азербайджана вернулись 5 пленных. При этом из Армении в Азербайджан отправился один пленный. Кроме того, 28 января 62 армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, посредством телефонной связи поговорили со своими родственниками.