Ադրբեջանում դեռ 120-ից ավելի հայ ռազմագերի կա, իսկ ադրբեջանցիները մինչ այժմ կատարում են ռազմական ծանր հանցագործություններ, Weekblad Elsevier-ին տված հարցարույցում հայտարարել է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը։
«Գերիներից մեկը պատմել է, որ իրեն ծեծի են ենթարկել՝ պարտադրելով «խոստովանել», որ, մասնակցելով 1990-ականների առաջին ղարաբաղյան պատերազմին՝ ադրբեջանցիների է սպանել: Այդ ժամանակ նա ծնված չէր»,- ասել է նա։
Դեսպանը նշել է նաև` կան բազմաթիվ ապացույցներ, որ ադրբեջանցի զինվորականները գլխատել են հայերի և անձամբ այդ տեսանյութերն ու լուսանկարները տեղադրել սոցիալական ցանցերում՝ «փորձելով որպես գերակայող ուժ ներկայանալ»:
Բալայանը խոսել է ոչ միայն ռազմագերիների խոշտանգման, այլև եկեղեցիների ու գերեզմանատների պղծման, պատերազմում ադրբեջանական կողմին Թուրքիայի աջակցության մասին։
«Թուրքիայի կառավարությունը ջիհադիստներին Սիրիայից ուղարկեց կռվելու Հայաստանի դեմ, նրանք Սիրիայի սահմանակից շրջաններից օդանավերով տեղափոխվել են Ստամբուլ և Անկարա, որտեղից էլ ուղարկվել են Բաքու։ Նրանց քանակը 2000-ից ավելին էր, որոնցից երկու հարյուրը սպանվեցին: Էրդողանը բացահայտ հայտարարեց. «Մենք պատրաստվում ենք ավարտել այն, ինչ սկսել են մեր նախնիները»: Եվրոպան աչքերը փակում է կատարվողի վրա»,-նշել է դեսպանը։
Ըստ Բալայանի՝ անհրաժեշտ է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հրամանատարության, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա կնոջ դեմ։
«Արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլոկն ասում է, որ ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունները պետք է հետաքննվեն: Արդյո՞ք պետք է քննել, թե հայը, որին գլխատել են, իրոք մահացել է: Ինչո՞ւ Նիդերլանդները առաջատար դեր չի ստանձնում: Չէ՞ որ Նիդերլանդները աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության չեմպիոնն է»,-եզրափակել է Բալայանը։
Հունվարի 28-ին գերեվարված ևս 5 հայ զինծառայող է վերադարձել ՀՀ, մյուսները զանգել են հարազատներին։ Հայ ռազմագերիների կնոկրետ թվի մասին Ադրբեջանը որևէ տեղեկություն չի տվել։ Հայտնի է, որ 62 շիրակցի կամավորական է գերեվարվել (հենց նրանցից 5-ն են վերադարձել), որոնց ադրբեջանական կողմը ռազմագերի չի համարում։ Նրանց դատելու մասին հայտարարություն է հնչեցվել։ ԵՄ-ն հունվարի 29-ին կոչ էր արել Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել 57 հայ ռազմագերուն։

29 Январь 2021 - 14:43 AMT
В Азербайджане по-прежнему находятся более 120 армянских военнопленных. Об этом заявил посол Армении в Нидерландах Тигран Балаян в интервью голландскому еженедельнику Weekblad Elsevier.
При этом, как сообщает РБК со ссылкой на российский дипломатический источник и осведомленный собеседник с армянской стороны, в армянском списке на обмен по-прежнему значатся более 140 имен.
«Один из пленников рассказал, что его избивали, чтобы заставить признаться в убийстве азербайджанцев во время первой карабахской войны 1990-х годов. Тогда он даже не родился. Азербайджанцы по-прежнему совершают серьезные военные преступления», – отметил посол.
По его словам, речь идет не только о пытках военнопленных, но и об осквернении церквей и кладбищ.
«Существует достаточно свидетельств того, что азербайджанские военные обезглавливали армян и размещали видеокадры и фотографии в социальных сетях. Азербайджанская сторона пытается представить себя доминирующей силой, ведя психологическую войну», – заявил Балаян.
Отвечая на вопрос, почему же Европа молчит, он отметил, что по некоторым данным, причина в поставках азербайджанского газа и нефти в Европу.
По мнению Балаяна, Европа должна ввести санкции против руководства Азербайджана, а также в отношении президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супруги: «Она является вице-президентом Азербайджана и послом ЮНЕСКО. Лишение возможности делать покупки в бутиках Парижа и Милана было бы сильным сигналом для нее».
28 января при посредничестве российской стороны, а также в результате усилий Службы национальной безопасности Армении на родину из Азербайджана вернулись 5 пленных. При этом из Армении в Азербайджан отправился один пленный. Кроме того, 28 января 62 армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, поговорили по телефону со своими родственниками.