5 Փետրվար 2021 - 10:22 AMT
Փետրվարի 4-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող բանաձև։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հրադադարի հաստատումը ողջունող բանաձևում միաժամանակ ափսոսանք է հայտնվում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի՝ գերիների վերաբերյալ կետի չկատարման կապակցությամբ, և կոչ արվում վերջինիս վերադարձնել մնացյալ գերիներին։
Միաժամանակ Կոմիտեն կոչ է անում հակամարտության քաղաքական կարգավորման՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափում։

Комитет по внешним отношениям Палаты депутатов парламента Чехии принял резолюцию по карабахскому конфликту, призывающую Азербайджан возвратить армянских пленных. Об этом сообщает посольство Армении в Чехии.
«4 февраля Комитет по внешним отношениям Палаты депутатов парламента Чехии принял резолюцию по нагорно-карабахскому конфликту, в которой, приветствуя прекращение огня, одновременно выражает сожаление в связи с невыполнением Азербайджаном пункта, касающегося пленных, и призывает возвратить остальных пленных», – говорится в сообщении.
Комитет призывает также к политическому урегулированию конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.