Այսօր կայացել է ՀՖՖ հանձնաժողովի նիստը ֆուտբոլային ակումբների լիցենզավորման վերաբերյալ, որի ընթացքում ընդունվեցին որոշումներ, որոնք վերաբերում էին այն ակումբներին, որոնց առաջին թիմերը մասնակցում են 2009թ. սեզոնի Հայաստանի Բարձրագույն լիգային:
2008թ. դեկտեմբերից 2009թ. փետրվար ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում ակումբները լիցենզավորման բաժին ներկայացրեցին փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում էին ՀՖՖ ակումբների լիցենզավորման ոչ ֆինանսական պահանջներին: Մանրամասն ուսումնասիրելով, ինչպես նաեւ տեղում (ակումբներում) ստուգելով այդ փաստաթղթերը` լիցենզավորման բաժինը լիցենզավորման հանձնաժողովին ներկայացրեց զեկույցներ, որոնց հիման վրա էլ որոշում ընդունվեց լիցենզիաներ հանձնելու Հայաստանի բարձրագույն լիգայի առաջնության բոլոր 8 մասնակից թիմերին` «Փյունիկին», «Արարատին», «Միկային», «Բանանցին», «Գանձասարին», «Կիլիկիային», «Շիրակին» եւ «Ուլիսին»: Դա նշանակում է, որ բոլոր վերը նշված թիմերը իրավունք ստացան մասնակցելու 2009թ. սեզոնի Հայաստանի Բարձրագույն լիգային:
Թերեւս, լիցենզավորման աշխատանքները դրանով չավարտվեցին. մինչեւ 2009թ. ապրիլի 3-ը այն ակումբները, որոնք հավակնում են ՈՒԵՖԱ-ի ակումբային մրցույթներին մասնակցելու, պետք է ՀՖՖ լիցենզավորման բաժին ներկայացնեն իրենց ֆինանսական փաստաթղթերը, որոնց մանրամասն ուսումնասիրման հիման վրա որոշում կընդունվի այդ ակումբներին ՈՒԵՖԱ-ի լիցենզիա հանձնելու մասին: -ԱՊ-

4 Март 2009 - 14:34 AMT
Сегодня состоялось заседание комитета по лицензированию футбольных клубов ФФА, в ходе которого были приняты решения, касающиеся тех клубов, чьи первые команды участвуют в Высшей лиге Армении сезона 2009.
В период с декабря 2008 года по февраль 2009 года клубы представили в отдел лицензирования документы, относящиеся к нефинансовым требованиям по лицензированию клубов ФФА. Детально изучив, а также проверив эти документы на месте (в клубах), отдел лицензирования представил комитету по лицензированию отчеты, на основе которых было принято решение выдать лицензии всем 8 командам-участникам первенства высшей лиги Армении: «Пюнику», «Арарату», «Мике», «Бананцу», «Гандзасару», «Киликии», «Шираку» и «Улису». Это значит, что все вышеуказанные команды получили право на участие в чемпионате Высшей лиги Армении в сезоне 2009г.
Впрочем, работы по лицензированию на этом не завершились: до 3 апреля 2009г. клубы, которые претендуют на участие в клубных соревнованиях УЕФА, должны представить свои финансовые документы в отдел лицензирования ФФА, на основе детального изучения которых будет принято решение о выдаче этим клубам лицензий УЕФА.