Լիտվայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամները կոչ են արել Ադրբեջանին՝ արագացնել աճյունների, ռազմագերիների և պատանդների փոխանակումն ու նրանց վերադարձը Հայաստան։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունը։
Նրանք կոչ են անում նաև Եվրամիության մարմիններին Ադրբեջանի հետ ներկա և ապագա հարաբերությունների համատեքստում հետևողականորեն բարձրացնել մարդասիրական այս հարցը:
Հայտարարությունում մասնավորապես ասված է. «Մենք, Սեյմասում Հայաստանի հետ միջխորհդարանական խմբի անդամներս, հղում անելով ԵՄ բարձր ներկայացուցչի՝ ԵՄ անունից ԼՂ վերաբերյալ 2020 թ. նոյեմբերի 19-ի հայտարարությանը,
2020 թ. վերջին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ռազմագերիների և այլ ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությանը, Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակի 2021 թ. հունվարի 29-ի կոչին,
Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) Քաղաքական համաժողովի 2021 թ. փետրվարի 1-ի հայտարարությանը,
ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը,
կոչ ենք անում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների, պատանդների փոխանակումն ու անհապաղ կասեցնել վերջիններիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը և վերադարձնել Հայաստան»:
Նշվում է, որ գերիների անհապաղ և առանց նախապայմանների վերադարձն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վստահության մթնոլորտի վերականգման առաջին քայլերից մեկը կլինի։
ՄԻԵԴ-ում մի շարք գերիների իրավունքները ներկայացնող Սիրանուշ Սահակյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանում նվազագույնը 120 հայ գերի է պահվում։ Բաքուն հայտարարել է, թե Խծաբերդ-Հին Թաղեր հատվածում գերեվարված 62 շիրակցիներին Ադրբեջանը չի ճանաչում որպես ռազմագերի։

Члены межпарламентской группы дружбы Сейма (парламента) Литвы с Арменией выступили с заявлением, которым призвали Азербайджан ускорить обмен останками погибших, военнопленными и удерживаемыми лицами и их возвращение в Армению. Об этом сообщает посольство РА в Литве.
Ссылаясь на заявление от 19 ноября 2020 года от имени верховного представителя ЕС по Нагорному Карабаху, принятое руководителями Армении и Азербайджана обязательство по обмену военнопленными и другими удерживаемыми лицами по принципу «всех на всех», призыв пресс-секретаря Службы внешних отношений ЕС от 29 января, заявление политического форума ЕНП от 1 февраля, а также учитывая 8-й пункт заявления 10 ноября 2020 года глав Армении, Азербайджана и России о прекращении военных действий в Карабахе, парламентарии призывают Азербайджан ускорить обмен телами, военнопленными, удерживаемыми лицами и немедленно прекратить возбужденные в отношении них уголовные дела и вернуть их в Армению.
«Немедленное возвращение пленных без предусловий станет одним из первых шагов по восстановлению атмосферы доверия между Азербайджаном и Арменией.
Призываем также органы Европейского союза в контексте нынешних и будущих отношений с Азербайджаном последовательно поднимать этот гуманитарный вопрос», – говорится в сообщении.