ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկո հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի։ Նրանք մեծ ավանդ ունեն կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մշակման գործում, որոնցից շատերն արտացոլվել են նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքների վերադարձին Ադրբեջանին, փախստականների վերադարձին, ԼՂ-ն ՀՀ-ի հետ կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգության ապահովմանը, խաղաղապահ գործողությանը, տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։
Ըստ նրա, նախկինի պես պահանջված է մնում հակամարտության համապարփակ քաղաքական կարգավորումը, որն ըստ 1994թ․ ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի` վերապահված է Մինսկի խմբի համանախագահներին։ Համանախագահների եռյակը հզոր միջազգային աջակցություն ունի և կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի, այդ թվում` կարգավիճակին առնչվող հարցերի փոխադարձաբար ընդունելի մոտեցումների մշակման գործում։
«Բայց զգույշ, առանց շտապելու, երբ ժամանակը գա»,- ասել է Ռուդենկոն։
Փոխնախարարը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն այժմ կարող են ակտիվություն դրսևորել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության մթնոլորտի միջոցառումների ամրապնդման գործում։ Ըստ նրա` երկխոսության զարգացումը քաղաքացիական հասարակության շրջանում կնպաստի իրավիճակի առողջացմանը տարածաշրջանում և նախադրյալների ձևավորմանը քաղաքական առումով հետագա քայլերի համար։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը գիտակցաբար չի հիշատակվել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ՝ հավելելով, որ այժմ ԼՂ կարգավիճակի հարցի առաջադրման համար ամենալավ ժամանակը չէ։ ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն իր հերթին ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար լրացուցիչ բանակցություններ են պահանջվում։

10 Февраль 2021 - 11:02 AMT
Москва исходит из того, что деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому конфликту должна быть продолжена. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко, передает ТАСС.
«Исходим из того, что деятельность сопредседателей минской группы должна быть продолжена. Они внесли важный вклад в выработку базовых принципов урегулирования нагорнокарабахского конфликта, многие из которых нашли отражение в заявлении от 9 ноября 2020 года. Это относится и к возвращению Азербайджану районов, расположенных вокруг Нагорного Карабаха, возврату беженцев, сохранению коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией, обеспечению безопасности, миротворческой операции, разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе», – отметил он.
По словам Руденко, по-прежнему остается востребованной задача достижения всеобъемлющего политического урегулирования, которое в соответствии с решениями Будапештского саммита ОБСЕ (1994 года) возложено на сопредседателей Минской группы.
«Тройка» имеет мощную международную поддержку и может быть полезной в выработке взаимоприемлемых подходов к дальнейшим шагам, в том числе по статусным вопросам. Но осторожно, не спеша, когда придет время.
Сейчас минская группа ОБСЕ, ее сопредседатели могли бы проявить активность в вопросах укрепления мер доверия между армянами и азербайджанцами. Развитие диалога в рамках гражданского общества будет способствовать общему оздоровлению ситуации в регионе и созданию предпосылок для дальнейших шагов на политическом треке», – подчеркнул Руденко.