15 Փետրվար 2021 - 07:32 AMT
Սան Ֆրանցիսկոյում մահացել է ամենատարեց բնակիչը՝ 114-ամյա Լյուսի Միրիգյանը, փոխանցում է San Francisco Chronicle-ն:
Նրա դուստրն ասել է, որ կինն իրականում հիվանդ չի եղել, առողջությունն ամուր է եղել մինչև վերջերս։
Ընտանիքը պատմել է, որ Միրիգյանն ապրել է լիարժեք կյանք, սակայն իրականում չի հայտնվել լրատվակաների ուշադրության կենտրոնում, քանի դեռ ԱՄՆ կառավարությունը 2017-ին «չէր որոշել», որ նա արդեն մահացել է և այլևս չունի իրավունք ստանալու ամսական $377 պետական կենսաթոշակ: Կառավարությունը հայտարարել էր, որ նա չի պատասխանել իրենց նամակներին, իսկ Միրիգյանն ասել էր, որ երբեք չի ստացել դրանք: Իրավիճակը շտկելու համար խառնվել էր ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջեքի Սփեյերին։

Умерла старейшая жительница Сан-Франциско армянского происхождения Люси Миригян. Ей было 114 лет, пишет San Francisco Chronicle.
Ее дочь Соня Миригян-Куджакян сообщила, что женщина не болела и до последнего дня сохранила крепкое здоровье.
Женщина умерла в окружении семьи.
Семья Люси Миригян рассказала, что женщина прожила полноценную жизнь. СМИ обратили на нее внимание, когда правительство США в 2017 году без каких-либо очевидных доказательств решило, что она уже умерла и больше не имеет права получать государственную пенсию в размере 377 долларов в месяц. Правительство заявило, что она не отвечала на их письма, а Миригян сказала, что никогда их не получала. Ситуация разрешилась после вмешательства члена Палаты представителей США Джеки Спейер.