17 Փետրվար 2021 - 06:16 AMT
Արցախում մտադիր են պաշտոնական կարգավիճակ տալ ռուսաց լեզվին՝ Ազգային ժողով է ներկայացվել «Լեզվի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը։ Այն հրապարակվել է Արցախի ԱԺ կայքում։
Ըստ նախագծի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական լեզուները կլինեն գրական հայերենը և ռուսերենը:
Նախագծում նշվում է, որ ԼՂՀ-ն «խրախուսում է հայերեն և ռուսերեն լեզուներով հրատարակությունները, մամուլը, ինչպես նաև հայերեն և ռուսերեն դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, տեղեկատու, գիտամեթոդական, գիտահանրամատչելի գրականության ստեղծումը»։
Այն ստորագրել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաց լեզվին պետականի կարգավիճակ տալու մասին լուրերը, հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ողջունում է ռուսաց լեզվի կիրառումն այլ երկրներում, սակայն լեզվին պետական կարգավիճակ տալու որոշումը այդ երկրների ներքին գործն է։
Մինչև այդ WarGonzo նախագծի հեղինակ Սեմյոն Պեգովը հայտնել էր, որ Արցախի ԱԺ-ում օրենքի նախագիծ է մշակում, ըստ որի՝ հայերենից հետո ռուսերենը կլինի երկրորդ պետական լեզու։ ԱՀ Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Հարությունյանն իր հերթին հայտարարել է, որ Արցախում ռուսերենին պետական լեզվի կարգավիճակ տալու քննարկումներ այս պահին տեղի չեն ունենում։
Դեռևս 2020թ․ օգոստոսին նախագահի այն ժամանակվա խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտարարել էր, որ Արցախում մտադիր են ավելացնել հանրային հեռուստառադիոընկերությամբ հեռարձակվող ռուսերենով հաղորդումների եթերաժամանակը և ռուսաց լեզվի դասավանդման ժամաքանակը հանրակրթական և բուհական կրթական ծրագրերում։

В Национальное собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) внесли законопроект о признании русского языка официальным наряду с армянским. Документ, подписанный президентом НКР Араиком Арутюняном, опубликован на сайте парламента.
В проекте поправок к закону «О языке» говорится, что официальными языками Нагорно-Карабахской Республики являются литературный армянский и русский.
Документ предусматривает, что делопроизводство в республике будет вестись на армянском, а в случае необходимости – и на русском языке, будет поощряться выпуск печатных изданий на двух языках, учебников и пособий, справочников, научно-методической и научно-популярной литературы.
Авторы законопроекта объясняют введение второго официального языка необходимостью формирования новой повестки с учетом культурных, военных, экономических отношений между Нагорным Карабахом и Россией, исторической памяти и того, что для многих жителей республики русский – второй язык. Поэтому повышение статуса русского языка называется первоочередной задачей.
«Долгосрочное присутствие в Арцахе российских миротворцев, осознание необходимости совместного решения многочисленных социальных и коммуникативных проблем, сотрудничество в сферах строительства, здравоохранения, образования и науки требует переоценки роли русского языка», – говорится в законопроекте.
Война в Карабахе прекратилась при посредничестве России. Сейчас для контроля за прекращением огня и военных действий в Нагорном Карабахе развернут миротворческий контингент Российской Федерации.