ՀՀ և ՌԴ գիտնականները կատարելագործել են արբանյակների և ԱԹՍ-ների համար նախատեսված «խելացի տեսողությունը»։ Ակադեմիկոս Կորոլյովի անվան Սամարայի ազգային հետազոտական համալսարանի և Երևանի Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի գիտնականների ջանքերով ստեղծված ծրագրային համակարգը լրջորեն կպարզեցնի հիպերսպեկտրալ տեխնոլոգիաների ներդրումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Սպեկտրոմետրերը սարքեր են, որոնք թույլ են տալիս տվյալներ ստանալ նյութի բաղադրության մասին էլեկտրամագնիսային ալիքները բազմաթիվ առանձին կանալների բաժանելու հաշվին։ Եթե սովորական լուսանկարչական սարքում այդպիսի ընդամենը 3 կանալ կա, ապա ժամանակակից սարքերը, հիպերսպեկտրոմետրերը կարող են տեղեկատվություն տալ 100 և ավելի սպեկտրալ ալիքներից։ Ըստ գիտնականների, թվային հիպերսպեկտրալ պատկերներն անվանում են «հիպերխորանարդներ»։
Հիպերխորանարդներում գրանցված պատկերները տարբերակելու համար այսօր օգտագործվում են նեյրոնային ցանցեր, որոնք համեմատում են պատկերները նմուշների զանգվածից տվյալների հետ։ Նման էտալոնային զանգվածների պահպանումն ու մշակումը մեծ ռեսուրսներ է պահանջում, ընդ որում, ինչպես պարզաբանել են գիտնականները, օբյեկտների տաբեր տեսակների հիպերխորանարդների վերլուծության համար ամեն անգամ հարկ է լինում առանցքային նշանը ընտրանքի միջոցով գտնել։
Հայ և ռուս գիտնականանների համատեղ ջանքերով ստեղծված նոր ալգորիթմը թույլ կտա հաղթահարել այդ դժվարություններն ու կտրուկ բարձրացնել «խելացի տեսողության» արագությունը։
«Մեր մոտեցումը թույլ է տալիս, կառավարելով պարամետրերից մեկը, ամբողջ պատկերի մշակման համար օպտիմալ ֆիլտր գտնել։ Դրա հիման վրա մենք մշակել ենք ինքնաուսուցվող ալգորիթմ, որը կարողանում է որոշել հիպերխորանարդների որոնվող օբյեկտների ինֆորմատիվ նշանները՝ չունենալով ձեռքի տակ նմուշներ հավաքածու։ Մեր լոծումը թույլ կտա ստեղծել մոբիլ հիպերսպեկպտրոմետրեր, որոնք հընթացս կտարբերակեն անհրաժեշտ օբյեկտները»,-ասել է նախագծի ղեկավար Ալեքսանդր Կուպրիյանովը։
«Մենք մտադիր ենք 2022թ․ թողարկել ունիվերսալ համակարգչային համալիրի նախատիպը, որն արդյունավետ լուծում կտա և էականորեն կբարձրացնի թվային պատկերների վերլուծության կիրառական խնդիրներից շատերի լուծման արդյունավետությունը՝ այդ թվում երկրաինֆորմատիկայի, «խելացի» գյուղատնտեսության, Երկրի հերառավար զոնդավորման և նույնսիկ բժշկական ախտորոշման ոլորտներում»,-ասել է նա։
Նախագիծը դրամաշնորհ է ստացել ՌԴ Հիմնարար հետազոտությունների հիմնադրամից և ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեից։

19 Февраль 2021 - 10:39 AMT
Армянские ученые совместно с российскими коллегами разработали «умное зрение» для спутников и беспилотников. Отмечается, что оснастить автономным и недорогостоящим «умным зрением» спутники и беспилотники позволит разработка ученых Самарского национального исследовательского университета имени академика С.П. Королева (Самарский университет) и ученых из Армении.
Созданный ими программный комплекс, по словам ученых, серьезно упростит массовое внедрение гиперспектральных технологий, пишет РИА Новости.
Спектрометры – устройства, позволяющие получать данные о составе вещества за счет разделения электромагнитных волн на множество отдельных каналов. Если в обычном фотоаппарате таких каналов всего три, то современные приборы, гиперспектрометры, способны давать информацию со 100 и более спектральных каналов. Цифровые гиперспектральные снимки, как сообщили ученые, называют «гиперкубами».
Для распознавания образов, записанных в гиперкубах, сегодня используют нейронные сети, которые сравнивают изображения с данными из массива образцов. Хранение и обработка таких эталонных массивов требует больших ресурсов, при этом, как объяснили ученые, для анализа гиперкубов с разными типами объектов всякий раз приходится подбирать ключевой признак путем перебора.
Преодолеть эти трудности и резко повысить скорость работы «умного зрения» поможет новый алгоритм, созданный командой ученых Самарского университета совместно с армянскими коллегами. По их словам, алгоритм позволяет заменить массив гиперспектральных образцов на заранее выверенный набор признаков, соответствующий текущей задаче дрона или спутника.
«Наш подход позволяет, управляя одним параметром, подобрать оптимальный фильтр для обработки всего изображения. На этой основе мы разрабатываем самообучаемый алгоритм, способный определять информативные признаки искомых объектов в гиперкубах без набора образцов под рукой. Наше решение позволит создавать мобильные гиперспектрометры, которые будут распознавать нужные объекты буквально на лету», – рассказал руководитель проекта, заведующий кафедрой технической кибернетики Самарского университета, профессор Александр Куприянов.
«Мы планируем в 2022 году выпустить прототип универсальной компьютерной системы, подстраивающейся под любые задачи анализа изображений путем автоматического отбора специальных информативных признаков. Подобная система существенно повысит эффективность решения многих прикладных задач в анализе цифровых изображений, в том числе в области геоинформатики, «умного» земледелия, дистанционного зондирования Земли и даже медицинской диагностики», – сообщил Куприянов.
Проект получил грантовую поддержку Российского фонда фундаментальных исследований и Комитета по науке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения (20-51-05008). Исследования проводились совместно со специалистами Российско-Армянского университета Еревана.