«Քարնեգի հիմնադրամի» ավագ գիտաշխատող Թոմաս դե Վաալը, անդրադառնալով պատերազմից 3 ամիս անց Արցախում տիրող իրավիճակին, կարծիք է հայտնել, որ հակամարտությունը կարգավորված չէ, իսկ ադրբեջանցիների և հայերի միջև թշնամանքը շարունակվում է։ Նա իր զեկույցում ներկայացրել է դիվանագիտական, քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար խնդիրները, որոնք մնացել են չկարգավորված։
«Տարածքների համար պատերազմն ավարտվել է 3 ամիս առաջ, հաղթողն ու պարտողը փոխվել են տեղերով, սակայն հակամարտությունը կարգավորված չէ, իսկ Ռուսաստանը հայտնվել է ծանր վիճակում»,-նշել է Վաալը, գրում է BBC-ին։
Ըստ փորձագետի, նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կարճ տեքստը գրեթե ոչ մի բան չի մանրամասնում, իսկ կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում։ Օրինակ, հայկական զորքերը Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերելու հարցում, հայկական կողմը պնդում է, որ դա վերաբերում է բացառապես այն շրջաններին, որ անցել են Ադրբեջանին, իսկ, ըստ Բաքվի` հայկական ուժերը պետք է դուրս գան Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքից։ «Երկու կողմի համար էլ հարցը սկզբունքային է, գրեթե հույս չկա, որ կլինի երկուստեք ընդունելի լուծում»,-գրում է նա։
Փորձագետը որպես շատ ցավոտ հարց է նշում նաև գերիների վերադարձի հարցը՝ նշելով, որ Բաքվում տասնյակ, տարբեր գնահատականներով, մոտ 100 հայ գերի կա, ադրբեջանցի գերիներ կան նաև հայկական կողմում, սակայն, սակավաթիվ։ «60-ից ավելի հայ գերի է վերցվել արդեն պատերազմի ավարտից հետո և Բաքն մտադիր է նրանց դատել»,-գրել է Թոմաս դը Վաալը։
Անդրադառնալով Թուրքիայի դերին՝ նա գրել է, որ Թուրքիան սահմանափակ դեր է ստացել՝ ՌԴ հետ դիտարկման կենտրոնն Աղդամում, որը թուրք զինվորականները չպետք է լքեն՝ հետևելով ԱԹՍ-ների տվյալներին։ Սակայն, ըստ փորձագետի, Անկարան ավելին է ուզում՝ մասնակցել դիվանագիտական գործընթացին՝ քննադատելով ԵԱՀԿ ՄԽ աշխատանքը։
Նա նշել է, նաև,որ մտահոգիչ է հայկական հուշարձանների ճակատագիը Ադրբեջանին անցած տարածքներում՝ նշելով, որ Բաքուն թույլ չի տալիս ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությանը մուտք գործել տարածք։ ՌԴ վերաբերյալ Դը Վաալը նշում է, որ Արցախում տեղակայված մոտ 2000 խաղաղապահներն իրականում շատ ավելի մեծ շրջանակի խնդիրներ են լուծում, քան միայն անվտանգության ապահովումը։ «Իսկ դա սերտ համագործակցոթյուն է պահանջում չճանաչված ԼՂՀ-ի քաղաքական ղեկավարության հետ»,-սսվում է զեկույցում։
Նշվում է նաև, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն շրջանակում պետք է լուծվեր այն հարցը, թե որն է լինելու հայերով բնակեցված ԼՂ մասի ճակատագիրը։ «Ադրբեջանը հիմա պնդում է, որ այն պետք է Ադրբեջանի կազմում լինի առանց ինքնավարության, իսկ ՀՀ-ն կոչ է անում ճանաչել ԼՂ անկախությունը»,-ասվում է զեկույցում։
Նշվում է, որ իրական ազդեցություն ունի միայն Ռուսաստանը, Բաքուն Ֆրանսիային հայամետ է համարում, իսկ ԱՄՆ-ն ակտիվություն չի ցուցաբերում տարածաշրջանում։

Война за территорию в Нагорном Карабахе закончилась три месяца назад, победитель поменялся местами с побежденным, но конфликт не исчерпан: вражда между азербайджанцами и армянами продолжается, а Россия стоит перед трудным выбором. Об этом говорится в докладе старшего научного сотрудника «Фонда Карнеги» Томаса де Ваала о ситуации в Карабахе к началу февраля, в котором он изложил дипломатические, политические, экономические и гуманитарные проблемы, оставшиеся без решения после войны сентября-ноября 2020 года.
Говоря о трехстороннем соглашении между лидерами Армении, РФ и Азербайджана, де Ваал отметил, что многие его пункты трактуются кардинально противоположным образом, пишет BBC.
Он также затронул тему армянских пленных, которые спустя 3 месяца после завершения войны все еще не возвращены на родину. Речь идет, по некоторым данным, о более 100 удерживаемых в Азербайджане армянах.
Заявление от 10 ноября никак не регулирует роль Турции в Карабахе, но за последний год она стала ключевым участником региональных процессов. Турецкая военная техника – в первую очередь ударные беспилотники – сыграла важную роль в победе Азербайджана на поле боя, говорится в докладе. Отмечается, что Анкара также претендует и на участие в дипломатическом процессе, резко критикуя Минскую группу ОБСЕ, которая годами вела переговорный процесс по Карабаху.
«Вражда двух наций выражается и в исторических спорах. В результате войны под контролем Азербайджана оказалось множество средневековых армянских памятников. Монастырь Дадиванк на севере Карабаха взяли под охрану российские миротворцы, но судьба других христианских монументов вызывает тревогу у армянских и российских деятелей культуры», – говорится в докладе.
Де Ваал отмечает, что озабоченность судьбой армянских памятников лишь усиливают прецеденты уничтожения следов армянской культуры при реставрации в Азербайджане и заявления властей Азербайджана о том, что средневековые памятники – на самом деле наследие Кавказской Албании. Эту теорию не подтверждают историки вне Азербайджана.
Главные гуманитарные проблемы в Карабахе – это восстановление инфраструктуры и возвращение беженцев. Кроме того, конфликт никогда не будет решен без реального примирения и диалога между народами двух стран, говорится в докладе.
Обе задачи – экономическая помощь и поддержка миротворческих и гражданских инициатив – требуют серьезного и долгосрочного участия европейских держав и структур Евросоюза, считает Де Ваал.