Դեռևս չպարզված հանգամանքներում, Հայաստանում գրանցված՝ ամերիկյան արտադրության Boeing 737 ինքնաթիռ է հայտնվել Իրանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Այն փոխանցվել կամ վաճառվել է Իրանին դեռևս անհայտ հանգամանքներում և զարմանալի է, թե ինչպես են ավիացիոն իշխանությունները թուլատրել դա, հաշվի առնելով Իրանի դեմ գործող միջազգային սանկցիաները: Ինքնաթիռն օրեր առաջ պետք է վայրէջք կատարեր Հայաստանում, սակայն իջեցվել է Թեհրանում:
Զուտ հիշեցնեմ, որ ցանկացած ընկերություն (պետություն), որն Իրանին կփոխանցի կամ կվաճառի այն ապրանքատեսակները, որոնք արգելված են ամերիկյան օրենսդրությամբ, կարող է հայտնվել ամերիկյան պատժամիջոցների տակ: Այս խառը վիճակում մեզ միայն սա էր պակաս»,- ասվում է գրառման մեջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավիացիայի գծով նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը ևս անդրադարձել է այդ հարցին՝ նշելով, որ oդանավը թռիչք է կատարել Էստոնական Տալլինից, և, ըստ պլանի, պետք է վայրէջք կատարեր Երևանում, սակայն, ի վերջո հայտնվել է Թեհրանում։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հայկական օդանավի առևանգու՞մ, հերթական խաբեությու՞ն, թե՞ պրոֆեսիոնալ անճարակություն ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայում։
Փետրվարի 21-ին ՀՀ քաղաքացիական Ավիացիայի Կոմիտեն (ՔԱԿ) հեռագիր է ստացել Միացյալ Արաբական Էմիրությունների Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության կողմից (GCAA), հայկական գրանցմամբ, EK-FAA համարանիշով Բոինգ-737 օդանավի առևանգման մասին:
Օդանավը թռիչք է կատարել Էստոնական Տալլինից, և, ըստ պլանի պետք է վայրէջք կատարեր Երևանում:Բայց դրա փոխարեն օդում որոշում է կայացվել գնալ Էմիրաթներ, տեխսպասարկման: Եվ «տեխնիկական անսարքության պատճառով» վայրէջք է կատարել Թեհրանում:
Հայաստանը, ցավոք, «ամրագրում» է իր տեղը համաշխարհային ավիացիայի «սև ցուցակում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի ուշ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն պարզաբանում է տարածել Boeing 737 տիպի օդանավի Իրանում հայտնվելու լուրերի մասին։«2021 թվականի փետրվարի 22-ից մամուլում շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ, ըստ որոնց՝ Boeing 737 տիպի օդանավն առևանգվել է, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հայտնում է, որ առևանգման փաստի մասին Կոմիտեն պաշտոնապես հաստատված տեղեկատվություն չի ստացել համապատասխան մարմիններից:Կոմիտեն տեղյակ է օդանավի գտնվելու վայրի մասին և ներկայումս սերտ համագործակցում է առնչվող պետությունների ավիացիոն իշխանությունների հետ:Քննության ավարտից հետո Կոմիտեն կներկայացնի լրացուցիչ տեղեկատվություն», ասվում է հայտարարության մեջ:

23 Февраль 2021 - 10:35 AMT
Зарегистрированный в Армении американский Boeing 737 при невыясненных обстоятельствах оказался в Иране
Зарегистрированный в Армении самолет Boeing 737 американского производства при до сих пор невыясненных обстоятельствах оказался в Иране. Об этом сообщил международный эксперт Сурен Саркисян на своей странице в Facebook.
По словам эксперта, самолет был передан или продан Ирану при до сих пор неизвестных обстоятельствах и «удивительно, как авиационные власти разрешили это, учитывая международные санкции против Ирана». Саркисян заявил, что несколько дней назад самолет должен был приземлиться в Армении, но приземлился в Тегеране.
«К любой компании (государству), которая передает или продает в Иран запрещенные законодательством США виды товаров, могут применяться санкции США. Только этого нам не хватало в этой запутанмой ситуации», – отметил он.
При этом бывший советник премьер-министр Армении Акоп Чахарян отметил, самолет вылетел из столицы Эстонии Таллинна и по плану должен был приземлиться в Ереване, но вместо этого в воздухе было решено отправиться в Эмираты на техобслуживание, и «из-за технической неисправности» он приземлился в Тегеране.
«Похищение армянского самолета? Очередная афера или профессиональная некомпетентность в гражданской авиации Армении? Комитет гражданской авиации Армении 21 февраля получил телеграмму от Главного управления гражданской авиации Объединенных Арабских Эмиратов об угоне самолета Boeing -737 с армянским регистрационным номером EK-FAA», – отметил Чахарян.
Он добавил, что Армения «закрепляет» свое место в «черном списке» мировой авиации.
Комитет гражданской авиации Армении распространил заявление в связи с нахождением в Иране самолета Boeing 737, сообщив, что комитет не получал официально подтвержденной информации об угоне самолета от соответствующих органов.
«В то же время следует отметить, что Комитету известно о местонахождении самолета, и в настоящее время он тесно сотрудничает с авиационными властями соответствующих стран.
Комитет предоставит дополнительную информацию по завершении расследования», – говорится в заявлении.