Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին: Վերջինիս հետ հանդիպմանը հրաժարականի պահանջ չի ներկայացրել, լուրն իրականությանն ընդհանրապես չի համապատասխանում, ասել է Հարությունյանի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ մեկնաբանելով միջնորդական ջանքերի վերաբերյալ որոշ հրապարակումներ։
«Փաշինյանի ու Գասպարյանի հետ ԱՀ նախագահը քննարկել է առկա իրավիճակի հաղթահարման հետ կապված որոշ հարցեր՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի ու Արցախի ներքին կայունության ու արտաքին անվտանգության առաջնահերթությունները: Օնիկ Գասպարյանի հետ հանդիպման ժամանակ ընդհանրապես չի քննարկվել հրաժարականի հարցը, և որևէ ճնշման մասին խոսք չի կարող լինել»,- հայտնել է Ավանեսյանը, փոխանցում է Artsakhpress-ը։
Նա նշել է, որ Գասպարյանի հետ հանդիպմանը մասնակցել է ոչ միայն ՀՀ ազգային անվտանգության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, այլև ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և մեկ այլ պաշտոնատար անձ:
Փետրվարի 25-ին Հայաստանում Զինված ուժերի Ֆլխավոր շտաբը պահանջել էր վարչապետի ու կառավարության հրաժարականը։ Վարչապետ Փաշինյանն իր աջակիցներին օրվա ընթացքում հրավիրել էր Հանրապետության հրապարակ, ԳՇ գործողությունը որակել՝ ռազմական հեղաշրջման փորձ:

26 Февраль 2021 - 07:16 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян вечером 25 февраля встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, а также начальником Генштаба ВС Армении Оником Гаспаряном, увольнения которого требует Пашинян. Об этом сказала пресс-секретарь главы НКР Лусине Аванесян, пишет «Арцахпресс».
«Араик Арутюнян встретился с премьер-министром Николом Пашиняном и начальником ГШ Оником Гаспаряном, обсудил некоторые вопросы по выходу из внутриполитического кризисаприняв за основу приоритеты внутренней стабильности и внешней безопасности Армении и Арцаха», – отметила пресс-секретарь.
«На встрече с Гаспаряном не обсуждался вопрос о его отставке, и о каком-либо давлении не может быть и речи. Президент НКР сохраняет нейтралитет во внутриполитических вопросах Армении, а его посреднические усилия направлены на преодоление кризиса», – отметила Аванесян.
Ранее некоторые телеграмм-каналы со ссылкой на свои источники сообщили, что директор СНБ Армении Армен Абазян и президент НКР находятся в кабинете начальника Генштаба Оника Гаспаряна, требуют, чтобы он согласился уйти в отставку. Однако, по данным источников телеграмм-каналов, Гаспарян категорически отверг это требование.
По ее словам, на встрече с Оником Гаспаряном присутствовали директор Службы нацбезопасности Армении Армен Абазян, секретарь Совета безопасности Карабаха Виталий Баласанян.