27 Փետրվար 2021 - 10:48 AMT
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե կարգավիճակի հարց այլևս չկա, հայտարարել է, որ Արցախը չի կարող այդ երկրի մաս կազմել։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է նաև, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը պետք է անվերպահ ճանաչվի։
«Արցախի Հանրապետությունը / Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը չի կարող Ադրբեջանի մաս լինել, չի կարող լինել որևէ ինտեգրում, և մեր ժողովուրդը չի կարող ապրել իր հողի վրա որպես «Ադրբեջանի քաղաքացի»: Մեր իրացված ինքնորոշման իրավունքը պետք է ամբողջությամբ և անվերապահորեն ճանաչվի»,- ասվում է Բեգլարյանի գրառման մեջ։
Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն անդրադարձել է նաև գերիների մասին Ալիևի հայտարարությանը, ըստ որի նրանք «ահաբեկիչներ ու դիվերսանտներ են»՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պահում է ոչ միայն հետպատերազմյան շրջանում գերեվարվածներին, իսկ որոշ հայ գերիներ խոշտանգվել են բանտերոմ։
«Ալիևը ստում է գերիների մասին։ Ադրբեջանը պահում է ոչ միայն հետպատերազմյան շրջանում գերեվարվածներին, այլ նաև պատերազմի ընթացքում գերեվարված քաղաքացիական անձանց (այդ թվում կանանց և տարեցների) և բազմաթիվ ռազմագերիների՝ անհերքելի ապացույցներով: Ինչ վերաբերում է պատերազմից հետո գերեվարված 62 անձանց, ապա նրանք ոչ մի մարտի չեն մասնակցել։ Իսկ գերիներից մի քանիսը խոշտանգվել են Ադրբեջանի բանտերում»։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էր, թե Արցախի կարգավիճակի հարցը պետք է դուրս գա քաղաքական օրակարգից։Ալիևը հայտարարել էր նաև, որ Բաքուն վերադարձրել է բոլոր գերիներին և զոհվածների մարմինները:, իսկ պահվում են «միայն ահաբեկիչներն ու դիվերսանտները»։

27 Февраль 2021 - 12:31 AMT
Руководитель администрации президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что вопроса статуса Карабаха больше нет, отметил, что Арцах не может быть частью этой страны. Об этом Бегларян написал в своем микроблоге в Twitter.
Он отметил, что право народа Арцаха на самоопределение должно быть признано без промедления.
«Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) не может быть частью Азербайджана, не может быть какой-либо интеграции, наши люди не могут жить на своей земле как «граждане Азербайджана». Наше право на самоопределение должно быть полностью и безоговорочно признано», – говорится в сообщении Бегларяна.
Глава администрации президента Арцаха прокомментировал также заявление Алиева об армянских пленных, согласно которому они являются «террористами и диверсантами», отметив, что в Азербайджане содержатся не только пленные послевоенного периода, а некоторые пленные армяне подвергались пыткам в тюрьмах.
«Алиев лжет о пленниках! В Азербайджане содержатся не только плененные в послевоенный период, но и мирные жители (в том числе женщины, старики) и многие военнопленные, захваченные во время войны, есть неопровержимые доказательства. Что касается 62 человек, взятых в плен после войны, то они не принимали участия ни в одном сражении. Некоторые из пленных подвергались пыткам в азербайджанских тюрьмах», – заявил Бегларян.
26 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь назвал «террористами и диверсантами» удерживаемых Баку армянских пленных. Он заявил, что Баку вернул всех армянских граждан, попавших в плен в ходе боевых действий в Нагорном Карабахе осенью 2020 года, а удерживаются только «террористы и диверсанты».