Հայաստանի թեքվանդոյի ազգային եւ երիտասարդական հավաքականները պատրաստվում են «Արեւածագի 10 օր» միջազգային առաջնությանը, որը տեղի կունենա ապրիլի 11-13 Թեհրանում: Ինչպես PanARMERNIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի թեքվանդոյի Ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Վարդան Ղահրամանյանը, այդ առաջնությունը դասվում է A կարգին, այսինքն` մակարդակով զիջում է միայն Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնություններին:
«Ինչպես դուք գիտեք, վերջին անգամ մենք Թեհրանում ելույթ ենք ունեցել թետրվարին` «Բարեկամության գավաթ» առաջնության շրջանակներում երկու հավաքականներով, որտեղ երիտասարդական հավաքականը 2-րդ տեղը զբաղեցրեց, իսկ պատանեկանը` 3-րդ: Այնտեղից մենք ընդհանուր հաշվով 8 արծաթե եւ 9 բրոնզե մեդալ բերեցինք: Այս անգամ մեր սպասումներն ավելի լավատեսական են: Մենք արդեն լուրջ ոսկու հավակնորդներ ունենք: Նախ, դա 2008թ. Եվրոպայի չեմպիոն Արման Երեմյանն է, մեծ հույսեր ենք կապում նաեւ Մաքսիմ Սահակյանի եւ Վարագա Աղաջանյանի հետ, երիտասարդներից նույնպես կան մարզիկներ, որոնց հաջող ելույթների հետ մենք նույնպես հույսեր ենք կապում»,- ասել է Ղահրամանյանը:
Դրա հետ մեկտեղ մարտի 30-ին եւ 31-ին Երեւանում կկայանա Հայաստանի թեքվանդոյի երիտասարդական առաջնությունը, որի արդյունքում կձեւավորվի երկրի հավաքականը:
«Այս տարի մենք ծրագրում ենք մասնակցել մի շարք պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական առաջնությունների, ինչպես նաեւ 3-4 ուսումնա-մարզական հավաքներ կացնկացնենք Թեհրանում: Այդ հավաքները մեզ համար շատ կարեւոր դեր են խաղում, քանի որ այս տարի մենք պետք է մասնակցենք երկու ԵԱ եւ ԱԱ, որը կկայանա հոկտեմբերին Կոպենհագենում: Իսկ հավաքականները մենք կազմում ենք բացառապես երկրի չեմպիոններից, այնպես որ առաջիկա առաջնությունը կարող է փոփոխությունների հանգեցնել երիտասարդական հավաքականի կազմի մեջ»,- նշել է Ղահրամանյանը:
Թեքվանդոյի հայկական պատվիրակությունը առաջիկա առաջնությանը Թեհրանում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գեւորգ Դանիելյանի եւ նրա օգնականի`իրանցի Ռահիմ Սամեհիի ղեկավարությամբ կներկայացնեն 18 թեքվանդոիստներ, որոնցից երիտասարդ մարզիկները հանդես կգան 8 քաշային կարգերում, իսկ ազգային հավաքականը` 10 քաշային կարգերում:

6 Март 2009 - 13:37 AMT
Национальная и молодежная сборные Армении по таэквандо готовятся к международному турниру «10 дней восхода солнца», который пройдет с 11 по 13 апреля в Тегеране. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор Федерации таэквандо Армении Вардан Каграманян, этот турнир относится к категории А, то есть по уровню уступает только чемпионатам Европы и мира.
«Как вы знаете, в последний раз мы в Тегеране выступали двумя сборными в рамках турнира «Кубок дружбы» в феврале, где молодежная сборная заняла 2-е место, а юношеская – 3-е место. Мы оттуда привезли общим количеством 8 серебряных и 9 бронзовых медалей. На этот раз наши ожидания более оптимистичные. У нас уже есть серьезные претенденты на золото. Во-первых, это чемпион Европы 2008 Арман Еремян, также большие надежды возлагаем на Максима Саакяна и Варага Агаджаняна, из молодых тоже есть спортсмены, на удачные выступления которых мы надеемся», – сказал Каграманян.
Между тем с 30 по 31 марта в Ереване пройдет молодежное первенство Армении по таэквандо, в результате чего сформируется сборная страны.
«В этом году мы планируем участие в ряде официальных и неофициальных турниров, а также проведем 3-4 учебно-тренировочных сбора в Тегеране. Эти сборы для нас играют очень важную роль, так как в этом году нам предстоит участие в двух ЧЕ и в ЧМ, который пройдет в Копенгагене в октябре. А сборные мы собираем исключительно из чемпионов страны, так что предстоящий чемпионат может внести изменения в состав молодежной сборной», – отметил Каграманян
Армянскую делегацию таэквондо на предстоящем турнире в Тегеране под руководством главного тренера сборной Геворга Даниеляна и его помощника иранца Рахима Самехи будут представлять 18 таэквондоистов, из которых молодые спортсмены выступят в 8 весовых категориях, а национальная сборная – в 10 весовых категориях.