2 Մարտ 2021 - 14:02 AMT
ՌԴ Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն Ադրբեջանի միլի մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հեռախոսազրույցում խնդրել է խորհրդարանական գծով աջակցել 2 հայ կանանց հայրենիք վերադարձնելու հարցում, որոնք գերեվարվել են 2020-ին՝ Արցախում։
Ըստ Մատվիենկոյի՝ խորհրդարանականները կարող են աջակցել ԼՂ հակամարտության գոտում ակտուալ հումանիտար խնդիրների լուծմանը, գրում է «Պառլամենտսկայա գազետան»։
Զրույցի ժամանակ շեշտը դրվել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հումանիտար խնդիրների լուծման վրա։
Փետրվարի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին կրկին «ահաբեկիչ ու դիվերսանտ» է անվանել՝ հայտարարելով, որ Հայաստանին են փոխանցել բոլոր գերիներն։
Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ստույգ թիվը հայտնի չէ, ենթադրվում է, որ նրանց թվում առնվազն 4 կին կա։

2 Март 2021 - 13:50 AMT
Спикер Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко в телефонном разговоре с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой попросила оказать содействие по парламентской линии в решении проблемы, связанной со скорейшим возвращением на родину двух армянских женщин, которые были взяты в плен азербайджанцами в Карабахе в 2020 году.
По словам Матвиенко, парламентарии способны оказать помощь в решении гуманитарных задач в зоне нагорнокарабахского конфликта, пишет «Парламентская газета».
В ходе беседы, акцент был сделан на решении актуальных гуманитарных задач в зоне нагорнокарабахского конфликта.
По армянским данным, в Азербайджане находятся по меньшей мере 140 армянских пленных, в числе которых как минимум 4 женщины.