3 Մարտ 2021 - 06:59 AMT
Արցախի ՄԻՊ-ը Հանրապետության գլխավոր դատախազությանն է փոխանցել ոչ պատշաճ տարհանման տվյալներ, որոնց հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ:
2021-ի փետրվարի 19-ին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում քաղպաշտպանության գործառույթներն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» ԱՀ օրենքով սահմանված՝ բնակչությանը տարհանելու պարտականությունը ոչ պատշաճ կատարելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ:
Քննարկման նախաձեռնման համար որպես հիմք է հանդիսացել Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում հավաքագրված տվյալները, ըստ որոնց՝ փետրվարի 19-ի դրությամբ, 33 քաղաքացիական ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սպանվել է իր բնակության վայրերում, մեկ տասնյակից ավելի քաղաքացիականների ճակատագիրը դեռ անհայտ է:
Գործի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով տվյալները փոխանցվել են Արցախի գլխավոր դատախազություն, որի հիման վրա սույն թվականի մարտի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ:
2020-ի սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել Արցախի դեմ՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ։ 44 օր տևած պատերազմում հայկական կողմը ՀՀ-ում ու Արցախում զիջումների է գնացել։

По состоянию на 19 февраля, 33 гражданских лица были убиты азербайджанскими вооруженными силами в местах их проживания в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике), судьба более десятка мирных жителей до сих пор неизвестна. Об этом сообщает Защитник прав человека Арцаха.
19 февраля омбудсмен Республики Арцах инициировал обсуждение по собственной инициативе по предполагаемым случаям ненадлежащего выполнения обязанностей по эвакуации населения должностными лицами, выполняющими функции гражданской обороны, в соответствии с законом «О гражданской защите» Республики Арцах, в ходе военной агрессии, развязанной против Карабаха 27 сентября 2020 года.
Обсуждение основывалось на данных, собранных Защитником прав человека.
В целях изучения обстоятельств дела данные были переданы в Генеральную прокуратуру Республики Арцах, на основании чего 1 марта было возбуждено уголовное дело.
В ходе недавней войны в Карабахе азербайджанцы совершили ряд военных преступлений, в том числе убийства мирных жителей, пытки пленных и прочие зверства.