Արցախում 44-օրյա պատերազմի արդյունքում արված լուսանկարներն առաջադրվել են World Press Photo-ի մրցանակներին։
130 երկրներից ներկայացված ավելի քան 4300 լուսանկարիչների շարքում ընտրված նախագծերը հայտարարվել են մարտի 10-ին ՝ փորձագետների անկախ ժյուրիի կողմից:
Լուսանկարիչ Վաղինակ Ղազարյանի «Քնած զինվորը» լուսանկարն առաջադրվել է մրցույթի «Ժամանակակից խնդիրներ/ﬔկ լուսանկար» անվանակարգում:
Արցախում արված լուսանկարների «Կորսված դրախտ» ֆոտոշարքն առաջադրվել է հեղինակավոր միջազգային World Press Photo ֆոտոմրցույթին։
Լուսանկարների հեղինակն է ՌԻԱ Նովոստի գործակալության հատուկ ֆոտոթղթակից Վալերի Մելնիկովը։
Լուսանկարներում պատկերված են արցախցիների պատմությունները, որոնց կյանք ներխուժեց պատերազմը։
Ուխտասար գյուղի բնակիչ Անուշավանը կանգնած է իր սեփական տան մոտի նռան այգում։ Նրա ձեռքում հին Կալաշնիկովի ինքնաձիգ է, որը պահպանվել է դեռ առաջին արցախյան պատերազմից։
Ազատ Գևորգյանն ու նրա կինը՝ Անահիտը, լքում են Բերձորի իրենց տունը։ Լաչինի միջանցքը եռակողմ հայտարարությամբ հանձնվել է Ադրբեջանին։
Մուրադ Մարգարյանն ու նրա որդի Վահագը դուրս են բերում տնից իրերը Լաչինը լքելուց առաջ։
Ղարաբաղի բնակիչներից ոմանք, լքելով տները, տանում էին հետները իրենց հարազատների մասունքները՝ Հայաստանում վերահուղարկավորելու նպատակով։
Աբովյան Հասմիկը Ներքին Սուս գյուղից լալիս է իր տան շեմին։
Թաղավարդ գյուղի բնակիչները, որը հրադադարից հետո կիսվեց Արցախի և Ադրբեջանի միջև։
Արեգը Կարեքաղ գյուղից՝ նստած իր այրվող տան մոտ։ Լեռնային Ղարաբաղի որոշ բնակիչներ, հեռանալով, հրկիզում էին իրենց տները։
Այրվող տուն Լեռնային Ղարաբաղի Քարվաճառի շրջանում, որը հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։

11 Март 2021 - 11:57 AMT
Серию снимков «Потерянный рай», посвященную 44-дневной войне 2020 года в Нагорном Карабахе, номинировали на самую престижную международную фотопремию World Press Photo.
Автором фотографий является специальный фотокорреспондент РИА Новости Валерий Мельников.
На фотографиях запечатлены истории карабахцев, в чью жизнь ворвалась война.
Житель села Ухтасар Анушаван стоит в гранатовом саду у собственного дома. В руке он держит старый автомат Калашникова, оставшийся у него еще со времен первой карабахской войны.
Азат Геворкян и его жена Анаик покидают свой дом в городе Бердзор (Лачин). Лачинский район по соглашению о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе был передан Азербайджану.
Мурад Мвргарян и его сын Ваак выносят вещи из дома перед отъездом из Лачина.
Некоторые жители Карабаха, покидая свои дома, забирали останки родственников, чтобы перезахоронить их в Армении.
Абовян Асмик плачет в дверях своего дома в селе Неркин Сус.
Жители поселка Тагавард, который после прекращения огня оказался поделен пополам между Арменией и Азербайджаном.
Арег сидит у горящего дома в поселке Карегах. Некоторые жители Нагорного Карабаха, перед тем как уйти из республики, сожгли дома.
Горящий дом в Карвачарском (Кельбаджарском) районе Нагорного Карабаха, территория которого после заключения мирного соглашения перешла под контроль азербайджанских властей.