ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ԱՄԷ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հանդիպմանն ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի համապարփակ անվտանգային միջավայրում։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ԱՄԷ-ում է աշխատանքային այցով։
Նա հավելել է, որ վերջին իրադարձություններն ի ցույց դրեցին, թե որքանով փոխկապակցված է Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի անվտանգությունը: Նախարարները համակարծիք էին, որ հակամարտությունները չունեն ռազմական լուծում, և ծայրահեղականության ցանկացած դրսևորում սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը:
Այվազյանը վերահաստատել է Հայաստանի մտադրությունը՝ առավել խորացնելու հարաբերությունները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ՝ որպես կապող օղակ ՀՀ և Ծոցի արաբական երկրների միջև բազմաբնույթ գործակցության համար:
Նախարարներ Այվազյանը և Ալ Նահյանը հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի: Կարևորվել է քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանումը, այդ թվում՝ խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:
Որպես առևտրատնտեսական գործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ առանձնացվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, պարենային անվտանգության, վերականգնվող էներգիայի, զբոսաշրջության ոլորտները: Այս առնչությամբ ընդգծվել է Հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքների շարունակականությունը:
Հանդիպման օրակարգում առանցքային տեղ էին զբաղեցնում տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը:
ԱԳ նախարարները կարևորել են ԱՄԷ հայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը փոխվստահության վրա խարսխված հայ-էմիրաթական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման գործում: Այդ համատեքստում նախարար Այվազյանը բարձր է գնահատել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի հանդեպ, որը ԱՄԷ-ի՝ հանդուրժողականության և մշակութային բազմազանության հանձնառության վկայությունն է:

11 марта находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах глава МИД Армении Ара Айвазян встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ Абдуллой бен Зайдом аль-Нахайяном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В повестке встречи ключевое место занимали вопросы региональной безопасности и стабильности. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что Ближний Восток занимает важное место во всеобъемлющей системе безопасности Армении, и последние события в Нагорном Карабахе продемонстрировали, насколько взаимосвязана безопасность Южного Кавказа и Ближнего Востока. Министры сошлись во мнении, что конфликты не имеют военного решения, и любое проявление экстремизма является угрозой региональному миру и стабильности.
Айвазян подтвердил намерение Армении углублять отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами, как связующим звеном для многогранного сотрудничества между Арменией и арабскими странами залива.
Айвазян и аль-Нахайян обстоятельно обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки. Была подчеркнута важность сохранения динамики политического диалога, в том числе посредством проведения регулярных консультаций.
В качестве перспективных направлений торгово-экономического сотрудничества были отмечены сферы информационных технологий, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, возобновляемой энергетики и туризма. В этой связи была отмечена важность проведения заседаний совместной армяно-эмиратской межправительственной комиссии.
Министры иностранных дел отметили важность связующей роли армянской общины ОАЭ в укреплении и углублении основанных на взаимном доверии армяно-эмиратских отношений. В этом контексте Айвазян высоко оценил бережное отношение властей Объединенных Арабских Эмиратов к армянской общине, что свидетельствует о приверженности ОАЭ к терпимости и культурному разнообразию.