Ռուսաստանն անթույլատրելի և անբարոյական է համարում Հայրենական Մեծ պատերամի տարիներին նացիզմի դեմ պայքարած հերոսների հիշատակի պղծումը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Ադրբեջանին անցած Արցախի տարածքներում Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հուշարձանների հանդեպ ադրբեջանցիների վանդալիզմի ակտերի մասին հարցին։
«Ձեր նշված տեղեկատվությունը ստուգվում է, և եթե հաստատվի, հուսով ենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները համապատասխան միջոցներ կձեռնարկեն շտկելու համար իրավիճակը․․․ Կցանկանայի հիշեցնել, որ ՌԴ-ն, ՀՀ-ն և Ադրբեջանը համակարծիք են, որ նացիզմի հանդեպ հաղթանակը նվաճվել է ԽՍՀՄ բոլոր ժողովրդների անասելի ջանքերով և մեր պարտքն է պահպանել այդ հիշողությունը ապագա սերունդների համար։ Այդ մասին բազմիցս են խոսել և Ադրբեջանի նախագահը, և ՀՀ վարչապետը, և ՌԴ նախագահը»,- ասել է Զախարովան։
Ադրբեջանցիները պղծել և քանդել են Արցախի գրավված տարածքներում մնացած Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանները։ Ադրբեջանցիները «հրաձգության պարապմունքներ են» անցկացրել՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում գտնվող 1941-1945 թվականներին Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հուշարձանը օգտագործելով որպես պատվանդան։

12 Март 2021 - 14:12 AMT
МИД РФ прокомментировал акты вандализма азербайджанских военных в отношении памятников героям и участникам Великой отечественной войны на оккупированных территориях Нагорного Карабаха, назвав их «недопустимыми». Такое заявление сделала представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы считаем абсолютно недопустимым, аморальным любые формы надругательства над памятью тех, кто героически боролся с нацизмом в годы ВОВ. Информация проверяется и в случае ее подтверждения, рассчитываем, что азербайджанские власти предпримут все надлежащие меры для исправления ситуации», – сказала Захарова.
«Я хотела бы напомнить, что Россия, Армения и Азербайджан солидарны в том, что победа над нацизмом достигнута ценой неимоверных усилий всех народов СССР и наш долг заключается в сохранении этой памяти ради, во имя будущих поколений. Об этом не раз говорили и президент Азербайджана, и премьер-министр Армении, и президент РФ», – добавила она.
Азербайджанцы разрушили памятник героям ВОВ в селе Карин Так, в Шуши азербайджанцы снесли памятник герою Социалистического труда Ивану Тевосяну, а также уничтожили памятник уроженцу города – дважды Герою Советского Союза Нельсону Степаняну.