7 Մարտ 2009 - 19:39 AMT
Հայ շախմատիստ Էլինա Դանիելյանը կանանց շրջանում Գրան-պրիի առաջին փուլի մեկնարկային խաղում սեւերով հաղթել է ֆրանսուհի Մարի Սեբային: Ընդհանուր առմամբ, առաջին փուլը չափազանց արդյունավետ էր: Բոլոր հանդիպումներն ավարտվել են կողմերից մեկի հաղթանակով, բացառությամբ վրացուհի շախմատիստ Մայա Չիբուրդանիձեի դեմ չինացի Հոու Իֆանի պարտիայից:
Նշենք, որ կանանց շրջանում Գրան-պրիի առաջին փուլը մեկնարկել է մարտի 6-ին Ստամբուլում: Մրցաշարին մասնակցում է 12 շախմատիստ 2400-ից ոչ պակաս վարկանիշով: Մրցաշարին Էլինա Դանիելյանի մասնակցությանը նպաստելէ ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը:
Մարտի 8-ին Գրան-պրիի երկրորդ փուլում Էլինա Դանիելյանն ուժերը կչափի հնդկուհի շախմատիստ Հումփի Քոներուի հետ:
Խաղարկային օրերն են` մարտի 7-10-ը, 12-15-ը, 17-19-ը: Հանգստյան օրերն են մարտի 11-ը եւ 16-ը: Մարտի 19-ին վերջին փուլի ավարտից հետո տեղի կունենա կանանց շրջանում Գրան-պրիի առաջին փուլի փակման արարողությունը:

7 Март 2009 - 19:39 AMT
Армянская шахматистка Элина Даниелян на старте турнира первого этапа серии Гран-при среди женщин черными одержала победу над француженкой Мари Себа. В целом первый тур получился весьма результативным. Все встречи, завершились победой одной из сторон, кроме партии китаянки Хоу Ифань против грузинской шахматистки Майи Чибурданидзе.
Отметим, что первый этап серии Гран-при среди женщин стартовал 6 марта в Стамбуле. В турнире принимают участие 12 шахматисток с рейтингом не менее 2400. Эллину Даниелян номинировал на этот турнир президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов.
8 марта во втором туре Гран-при Элина Даниелян померится силами с индийской шахматисткой Хумпи Конеру.
Игровые дни: 7-10, 12-15, 17-19. Выходные: 11 и 16 марта. 19 марта по завершении последнего тура состоится церемония закрытия первого этапа серии Гран-при среди женщин.