Բրիտանական Morning Star-ը, անդրադառնալով Իլհամ Ալիևի այցին Հադրութի շրջան, գրել է, որ Ադրբեջանի նախագահը մարտի 17-ին խոստացել է ջնջել բոլոր հայկական հետքերը այն տարածքներից, որոնք հայտնվել են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի շուրջ տեղի ունեցած հակամարտության ավարտից հետո:
Պարբերականը նշել է, որ Ալիևը լուսանկարվել է օկուպացված Հադրութի շրջանում, որտեղ սպառնում էր ջնջել 12-րդ դարի եկեղեցու հայկական արձանագրությունները՝ դրանք անվանելով «կեղծ»:
«Ալիևը, որը պատմության գիտությունների դոկտորի աստիճան ունի, այցելելով Ծակուռի գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի, հայտարարել է, թե «հայերը ցանկացել են հայկականացնել եկեղեցին՝ հայկական արձանագրություններ թողնելով»։ Նա ասել է նաև, թե «եկեղեցին ախոռի է նման և աղբանոցի»՝ մեղադրելով հայերին, իր բնորոշոմամբ, «աղվանական եկեղեցին» պղծելու մեջ և խոստանալով վերականգնել այն»,-գրում է պարբերականը։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի «բռնապետ կառավարչի կողմից մշակույթի ոչնչացումը կարելի է համեմատել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հետ, երբ օսմանյան զորքերը սիստեմատիկորեն բնաջնջեցին 1․5 միլիոն տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների»:
Ըստ գնահատականների, 1915-1922 թվականներին ոչնչացվել է 1036 հայկական եկեղեցի և վանք:
Ադրբեջանը սպառնացել է ջնջել հայալեզու գրությունները Հադրութի XII դարի եկեղեցուց։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այցելել է Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Հադրութի Ծակուռի գյուղի հայկական Սբ Աստվածածին եկեղեցին։ Նա հայտարարել է, թե հայերն «ուզում էին յուրացնել այն հայերեն գրություններ թողնելով»։

19 Март 2021 - 10:51 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 17 марта пообещал стереть все следы армян на территориях, оккупированных азербайджанской стороной после произошедшего недавнего конфликта по поводу спорной территории Нагорного Карабаха, пишет британское издание Morning Star.
Отмечается, что Алиева сфотографировали в оккупированном Гадрутском районе, где он угрожал стереть армянские надписи с церкви XII века, назвав их «фальшивыми».
«Алиев, имеющий докторскую степень по истории, во время посещения церкви Сурб Аствацацин в селе Цакури заявил, что «армяне хотели арменизировать эту церковь, оставив надписи на армянском языке». Он сказал, что церковь похожа на «хлев и помойку», обвинив армян в осквернении того, что он назвал «албанским храмом», который он пообещал восстановить», – пишет издание.
Как говорится в материале, уничтожение культуры «авторитарным азербайджанским правителем можно сравнить с геноцидом армян 1915 года, в ходе которого 1.5 миллиона мужчин, женщин и детей были систематически истреблены османскими войсками».