ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ բոլորը պետք է հիշեն Վլադիմիր Պուտինի անձնական ներդրման մասին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը դադարեցնելու գործում։ Այդ մասին Պեսկովը խոսել է «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե չկա արդյոք մտավախություն, որ ԼՂ-ում իրադարձություններից հետո ՌԴ-ն կարող է կորցնել Անդրկովկասի բարեկամ հանրապետությունները, քանի որ ՀՀ-ում ներքին խռովություն է, իսկ Ադրբեջանը գնալով ավելի է ձգտում դեպի Թուրքիան։
«Մենք հիանալի, վստահելի հարաբերություններ ունենք Ադրբեջանի հետ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա։ Այդ հարաբերությունները կարող են ունենալ բազում-բազում ասպեկտներ, որոնք փոխադարձաբար շահավետ են։
Հայաստանի հետ ևս պատմականորեն լավ հարաբերություններ են։ Մենք բազմաթիվ ինտեգրացիոն գործընթացներ ունենք, որոնք բավականին շահավետ են ՀՀ-ի համար՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական առումով։ Իսկ ինչ վերաբերում է նրան՝ ինչ տեղի ունեցավ․․․Հավանաբար, բոլորը պետք է հիշեն Պուտինի անձնական ներդրման մասին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը դադարեցնելու գործում»,-ասել է նա։
2020-ի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարները եռակողմ հայտարարություն են ստորագրել՝ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման մասին, որով Արցախում տեղակայվել են ռուս խաղաղապահներ։

Личную роль президента РФ Владимира Путина в прекращении войны в Нагорном Карабахе должны помнить все, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Что касается того, что произошло… Наверное, личную роль Путина в том, чтобы остановить войну, должны помнить все», – сказал он в интервью газете «Аргументы и факты».
Песков добавил, что у России хорошие отношения как с Азербайджаном, так и с Арменией.
«У нас прекрасные доверительные отношения с Азербайджаном, основанные на взаимном уважении. Они могут иметь очень-очень много аспектов, которые представляют взаимную выгоду. С Арменией тоже исторически хорошие отношения. У нас большое количество интеграционных процессов, которые приносят Армении изрядную выгоду. Как политическую, так и экономическую», – сказал он.
Война в Нагорном Карабахе вспыхнула осенью 2020 года из-за агрессии Азербайджана. Противостояние удалось остановить при активном посредничестве России.