ՌԴ ՊՆ փոխնախարար Դմիտրի Բուլգակովը, որը Ստեփանակերտում մասնակցել է ռուս խաղաղապահների համար հերթական մոդուլային զինավանի բացմանը, հայտարարել է, որ մինչև ապրիլի 5-ը բոլոր նախատեսված նման ավանները շահագործման կհանձնվեն և բոլոր խաղաղապահները տեղավորված կլինեն։
Նա հավելել է նաև, որ մինչև ապրիլի ավարտը կսկսի գործել խաղաղապահների համար նախատեսված շարժական հոսպիտալը, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Ստեփանակերտում բացված հերթական զինավանը նախատեսված է 250 խաղաղապահի համար։
«Այսօրվա դրությամբ մենք ավարտում ենք 25 այդպիսի ավանի կառուցումը։ Ապրիլի 5-ին արդեն բոլորը շահագործման հանձնված կլինեն»,-ասել է գեներալը։
Բլոկ-մոդուլային զինավաններն ինքնավար օբյեկտներ են, հագեցած կենսապահովման բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով՝ էլեկտրամատակարարում, ջեռուցում, սանհանգույց, ջրամատակարարում, ջրահեռացում։ Կա նաև կահույք և կենցաղային տեխնիկա՝ էլեկտրական վառարան, սառնարան, լվացքի մեքենա, միկրոալիքային վառարան, հեռուստացույց, օդորակիչ, կաթսա:
Յուրաքանչյուր զինավանի տարածքում կա նաև արհեստական ծածկով մարզասրահ, բաղնիք, բուժկետ, չորանոց, համազգեստի մաքրման սենյակ, ժամանցի սենյակ, գրասենյակ, պահեստ, ճաշարան, ինչպես նաև մթերային պահեստ:

Мобильные городки для миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе будут сданы в эксплуатацию не позднее 5 апреля, до конца апреля для миротворцев заработает мобильный госпиталь. Об этом сообщил журналистам замминистра обороны России Дмитрий Булгаков.
Булгаков принял участие в церемонии открытия и заселения в Степанакерте очередного блочно-модульного городка на 250 мест для миротворцев.
«На сегодняшний день мы завершаем оборудование 25 таких городков, идет сдача в эксплуатацию, наладка. Не позднее 5 апреля все будет введено в эксплуатацию, то есть все наши миротворцы будут обустроены», – сообщил генерал армии.
Булгаков уточнил также, что по решению министра обороны России Сергея Шойгу в Нагорном Карабахе строится мобильный госпиталь, где в случае необходимости миротворцам окажут квалифицированную помощь. Его сборка начнется не позднее 5-7 апреля, к концу месяца мобильный госпиталь должен быть готов.
В соответствии с договоренностями премьера Армении, президентов России и Азербайджана с 10 ноября 2020 года объявлено полное прекращение всех военных действий в Нагорном Карабахе.
Для контроля за прекращением огня в Карабахе развернут миротворческий контингент Российской Федерации. Его основу составляют подразделения 15 отдельной мотострелковой бригады (миротворческой) Центрального военного округа.