Ավարտվեց Հայաստանի բռնցքամարտի պատանեկան առաջնությունը, որն անցնում էր մարտի 3-8 Երեւանում: Որոշվեցին հաղթողները 13 քաշային կարգերում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆեդյա Ալեքսանյանը` ամփոփելով պատանիների առաջնության արդյունքները, օրերս կձեւավորվի երկրի հավաքականը աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար, որը տեղի կունենա մայիսի 23-30-ը:
«Մենք արդեն սկսել ենք պատրաստվել աշխարհի առաջնությանը, որն առաջին անգամ տեղի կունենան Երեւանում: Այս մրցաշարը թույլ տվեց մեզ որոշել հավաքականի կազմը: Նշեմ, որ հաղթողներից բացի հավաքականում կընդգրկվեն նաեւ իրենց լավագույնս դրսեւորած պատանիները: Հավաքականում կընդգրկվեն մոտ 30 բռնցքամարտիկներ: Բռնցքամարտի ֆեդերացիայում արդեն սկսվել են նախապատրաստական աշխատանքները, մասնավորապես, օրերս կորոշվեն ուսումնամարզական հավաքների ժամկետները: Մենք մտադիր ենք նաեւ մասնակցել գոնե երկու միջազգային մրցաշարի»,-ասել է նա: Ալեքսանյանը նշել է, որ հաջող մասնակցությունը աշխարհի առաջնությանը եւս կախված է թիմերի վիճակահանությունից:
«Մենք շատ լուրջ ենք վերաբերվում առաջիկա մրցաշարին ոչ միայն նրա համար, որ դա աշխարհի առաջնություն է, այլ նաեւ այն պատճառով, որ տեղի կունենա հարազատ պատերում: Իսկ դա պարտավորեցոնում է մեզ արժանիորեն ներկայացնել երկիրը: Դժվար կլինի, սակայն մենք կանենք ամեն ինչ մեր ուժերի ներածին չափով: Հիշո՞ւմ եք, վերջերս ընկերական մրցումներում մենք զբաղեցրեցինք 3 տեղը: Այն դեպքում, երբ ռուս պատանիներն իրենց հաշվի վրա ունեին 70-80 մենամարտ, իսկ մերոնք ընդամենը 2-3 մենամարտ: Ուստի մեզ համար այժմ կարեւոր է փորձը, հատկապես միջազգայն: Տարեկան մենք մասնակցում ենք 1-2 միջազգային մրցաշարի: Անցյալ տարի ոչ մի նման մրցաշար չեղավ: Իսկ երկիրը արժանի կերպով ներկայացնելու համար, բռնցքամարտիկը պետք է մասնակցի առնվազն 9-10 մրցաշարի: Սակայն, չնայած փորձի պակասին, մենք ամեն ինչ կանենք աշխարհի առաջնությունում մեդալներ նվաճելու համար: Առնվազն, մինչ այժմ մենք միշտ մեդալներով ենք վերադարձել: Իսկ անցյալ տարվա աշխարհի առաջնության ժամանակ մեր պատանիները 4 բրոնզե մեդալ նվաճեցին: Այս դեպքում ես հուսով եմ, որ մեզ այս գործում կօգնի նաեւ վիճակահանությունը»,-նշել է Ալեքսանյանը:
Հայաստանի առաջնությանը մասնակցել են 153 բռնցքամարտիկներ Հայաստանի տարբեր մարզերից:
Հայաստանի պատանիների առաջնության հաղթողների ցուցակը`
Կորյուն Սողոմոնյան (Երեւան, «Դինամո», «ԵՊՕՌՄՔ»)-46 կգ
Հարություն Մաղաքյան (Շիրակի մարզ)-48 կգ
Զավեն Այվազյան (Լոռիի մարզ)-50 կգ
Անդրանիկ Գալոյան (Շիրակի մարզ)-52 կգ
Ջոնիկ Տոնոյան (Շիրակի մարզ)-54 կգ
Արաիկ Հարությունյան (Լոռիի մարզ)-57 կգ
Արսեն Հայրապետյան (Երեւան, «Դինամո»)-60կգ
Հարություն Սարիբեկյան (Կոտայքի մարզ)-63կգ
Գարիկ Թովմասյան (Լոռիի մարզ)-70կգ
Սամվել Ոսկանյան (Երեւան, «ԵՊՕՌՄՔ»)-75կգ
Ալեքսան Նազարյան (Երեւան)-80կգ
Վախթանգ Մկրտչյան (Երեւան, «ԵՊՕՌՄՔ»)-80+կգ
Սահմանվել էին նաեւ հատուկ պարգեւներ` լավագույն տեխնիկական պատրաստության համար պարգեւատրվեց Ջոնիկ Տոնոյանը, իսկ կամային հատկությունների համար` Կորյուն Սողոմոնյանը:

Завершился юношеский чемпионат Армении по боксу, который проходил в Ереване с 3 по 8 марта. Определились победители в 13 весовых категориях. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер юношеской сборной Федя Алексанян, подытожив результаты юношеского чемпионата, на днях будет сформирована сборная страны для участия в чемпионате мира, который пройдет с 23 по 30 мая.
«Мы уже начали готовиться к чемпионату мира, который в Армении пройдет впервые. Этот турнир позволил нам определить состав сборной. Отмечу, что в нее кроме победителей войдут также юноши, которые хорошо проявили себя, но не удостоились первого места. Сборная будет состоять примерно из 30 боксеров. В федерации бокса уже начали подготовительные работы, в частности, на днях определятся сроки учебно-тренировочных сборов, а также мы планируем участие хотя бы в двух международных соревнованиях», – сказал
Федя Алексанян отметил, что удачное участие в чемпионате мира также зависит от жеребьевки команд.
«Мы очень серьезно относимся к предстоящему турниру не только потому, что это ЧМ, но и потому, что он пройдет в родных стенах. А это обязывает нас достойно представлять страну. Будет трудно, но мы сделаем все, что в наших силах. Помните, недавно на товарищеских соревнованиях мы заняли 3 место? Так вот, российские юноши имели на своем счету 70-80 поединков, а у наших боксеров в активе 2-3 боя. Поэтому нам сейчас важен опыт, причем международный. В год мы участвуем в 1-2 международных турнирах. В прошлом году не было ни одного. А для того, чтобы достойно представлять страну, боксеру нужно принимать участие как минимум в 9-10 турнирах. Но, несмотря на недостаток опыта, мы сделаем все, чтобы на ЧМ завоевать медали. По крайней мере, до сих пор мы всегда возвращались с медалями. А в ЧЕ в прошлом году наши юноши завоевали 4 бронзы. В данном случае я надеюсь, что нам в этом деле также поможет жребий», – отметил Алексанян
В первенстве Армении принимали участие 153 боксера из всех областей Армении.
Список победителей юношеского чемпионата Армении:
Корюн Согомонян (Ереван, «Динамо», «ЕГСКОР») – 46 кг
Арутюн Магакян (Ширакская область) – 48 кг
Завен Айвазян (Лорийская область) – 50 кг
Андраник Глоян (Ширакская область) – 52 кг
Джоник Тоноян (Ширакская область) – 54 кг
Араик Арутюнян (Лорийская область) – 57 кг
Арсен Айрапетян (Ереван, «Динамо») – 60 кг
Арутюн Сарибекян (Котайская область) – 63 кг
Гарик Товмасян (Ереван, «Динамо») – 66 кг
Мисак Мартиросян (Лорийская область) – 70 кг
Самвел Восканян (Ереван, «ЕГСКОР») – 75 кг
Алексан Назарян (Ереван) – 80 кг
Вахтанг Мкртчян (Ереван, «ЕГСКОР») –80 + кг
Также были учреждены специальные награды: за лучшую техническую подготовку получил Джоник Тоноян, а за проявление волевых качеств – Корюн Согомонян.