2 Ապրիլ 2021 - 06:14 AMT
ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը շեշտել է ադրբեջանական կողմում՝ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտմամբ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման կարևորությունը:
Կայացած առանձնազրույցի ընթացքում արտգործնախարարները դիտարկել են ԼՂ հիմնահարցին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որը ներառում է նաև հակամարտության գոտում 2020-ի նոյեմբերի 10-ի, ինչպես նաև հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքն ու առկա զարգացումները:
Նախարար Այվազյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական կոթողների միտումնավոր թիրախավորման առնչությամբ՝ ընդգծելով այդ ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ տարբեր ձևաչափերով քայլեր ձեռնարկելու հրատապությունը:
Արտգործնախարարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, բարձր մակարդակով շփումների առաջիկա ժամանակացույցին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ ձևաչափում փոխգործակցության շուրջ:

2 Апрель 2021 - 06:50 AMT
Глава МИД Армении Ара Айвазян в ходе встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым подчеркнул важность немедленного возвращения армянских пленных из Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Министры рассмотрели широкий круг вопросов, относящихся к карабахской проблеме, в том числе ход реализации в зоне конфликта трехсторонних заявлений от 10 ноября 2020 года и 11 января. В этом контексте министр Айвазян подчеркнул важность немедленного возвращения армянских военнопленных и заложников, удерживаемых азербайджанской стороной с грубейшим нарушением обязательств по трехстороннему заявлению», – говорится в сообщении.
Айвазян также выразил серьезную обеспокоенность по поводу преднамеренных нападений на армянские культурные и религиозные памятники на территориях Карабаха, находящихся под контролем Азербайджана, подчеркнув безотлагательность принятия мер по защите этого наследия в различных аспектах.
Министры также подробно коснулись широкого круга вопросов двусторонней повестки армяно-российского сотрудничества, дальнейшего графика контактов на высоком уровне. Также главы МИД Армении и РФ обменялись мнениями относительно взаимодействия в многостороннем формате.