Հայ լեռնադահուկորդները հաջող ելույթ են ունեցել միջազգային վարկանիշային մրցույթներում, որոնք տեղի ունեցան մարտի 6-10 Լիբանանում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի Դահուկային սպորտի Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը, հայ մարզիկները 2 անգամ գերազանցել են ԱԱ գրանցած իրենց արդյունքները:
«Մեր դահուկորդները հաջող ելույթ են ունեցել, լավ արդյունք են ցույց տվել: Գլխավորը, որ վարկանիշային միավորներ են հավաքել, որոնք նրանց թույլ կտան մասնակցել ավելի կարեւոր մրցույթներում: Նշեմ, որ այդ վարկանիշային մրցույթներին մասնակցել են ավելի քան 10 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում` հայտնի դահուկորդներ իտալաիցի Պիրո Սեբաստյանոն եւ շվեյցարացի Կորեյ Կրիստիանը»,- նշել է Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանից վարկանիշային մրցույթներին մասնակցելու համար Լիբանան էին մեկնել երեք լեռնադահուկորդ` Աբրահամ Սարկախյանը, Արսեն Ներսիսյանը եւ Յուրա Մանուկյանը: Երեքն էլ մասնակցում էին 2 մարզաձեւերում` «Սլալոմ» եւ «Հսկա-Սլալոմ»: «Սլալոմ» մարզաձեւում հայ մարզիկներից լավագույն արդյունքը ցույց տվեց Յուրա Մանուկյանը, որը, հավաքելով 123,54 միավոր, 1-ին տեղը զբաղեցրեց մինչեւ 20 տարեկան մարզիկների շարքում, եւ 8-րդ տեղն ընդհանուր հաշվարկում: Նույն մարզաձեւում 3-րդ տեղին արժանացավ Արսեն Ներսիսյանը, որն իր ելույթն ավարտեց 1.35.01 րոպեում: Աբրահամ Սարկախյանն իր մրցակցին զիջեց տասնորդական վայրկյանով եւ 4-րդ տեղը զբաղեցրեց 1.35.53 րապե արդյունքով: «Հսկա-Սլալոմ» մարզաձեւում Սարկախյանը զբաղեցրեց 6-րդ տեղը, իսկ Արսեն Ներսիսյանը` 7-րդ, Յուրա Մանուկյանը մինչեւ 20 տարեկան լեռնադահուկորդների շարքում զբաղեցրեց 3-րդ տեղը, ընդհանուր հաշվարկում` 17-րդ:
Հայ Լիբանանից կվերադառնան այսօր գիշերը, եւ արդեն մեկ օր անց Թուրքիա կմեկնեն վարկանիշային մրցույթների, որոնք տեղի կունենան մարտի 13-18 Փալանդոկենեում եւ Սարիղամիշում: Այս անգամ հայ լեռնադահուկորդների կազմը կհամալրվի եւս երեք մարզիկներով. Սարկախյանին, Ներսիսյանին եւ Մանուկյանին կմիանան Արսեն Ղազարյանը, Սիրանույշ Մաղաքյանը (Վանաձոր), Տաթեւիկ Մուրադյանը: Հայաստանի բոլոր ներկայացուցիչները կմասնակցեն վերոհիշյալ մարզաձեւերում:

Армянские горнолыжники удачно выступили на международных рейтинговых соревнованиях, которые прошли в Ливане с 6 по 10 марта. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный секретарь Федерации лыжного спорта в Армении Гагик Саркисян, армянские спортсмены превзошли свои результаты, которые были зафиксированы на ЧМ, в 2 раза.
«Наши лыжники выступили удачно, показали неплохой результат. Главное, что набрали рейтинговые очки, которые позволят им участвовать в более важных соревнованиях. Отмечу, что в этих рейтинговые соревнованиях принимали участие представители более 10 стран, в том числе известные горнолыжники итальянец Пиро Себастьяно, и швейцарец Корей Кристиан», – отметил Саркисян
Напомним, что из Армении на рейтинговые соревнования в Ливан отбыли 3 горнолыжника: Абрахам Саркахян, Арсен Нерсисян и Юра Манукян. Все трое принимали участие в 2-х дисциплинах – «Слалом» и «Гигант-Слалом». В Дисциплине «Слалом» из армянских спортсменов лучший результат показал Юрий Манукян, который, набрав 123,54 очка, занял 1 место среди спортсменов до 20 лет, и 8 место в общем зачете. В той же дисциплине 3 места удостоился Арсен Нерсисян, завершивший свое выступление за 1.35.01 мин. Абрахам Саркахян уступил своему соотечественнику на доли секунды и оказался на 4 месте с результатом 1.35.53 мин. В Дисциплине «Гигант-слалом» Саркахян занял 6 место, а Арсен Нерсисян – 7 место, Юрий Манукян среди горнолыжников до 20 лет занял 3 место, а в общем зачете – 17 место.
Армянские спортсмены возвращаются из Ливана сегодня ночью, и уже через день отбудут на рейтинговые соревнования в Турцию, которые пройдут с 13 по 18 марта в Паландокене и Саригамише. На этот раз состав армянских горнолыжников пополнится еще тремя спортсменами: к Саркахяну, Нерсисяну и Манукяну присоединятся Арсен Казарян Сирануш Магакян (Ванадзор), Татевик Мурадян. Все представители Армении примут участие в вышеуказанных дисциплинах.