13 Ապրիլ 2021 - 10:11 AMT
Ռուսաստնն ու Իրանը կարևորում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորումը։ Այդ մասին ասվել է այցով Իրանում գտնվող ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հանդիպմանը։
Կողմերը դիտարկել են նաև տարածաշրջանի երկրների հնարավոր դերն այդ գործընթացում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քննարկել ենք իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, հաշվի առնելով ՌԴ խաղաղապահ ջանքերը, որոնք թույլ են տալիս պահպանել կայուն հրադադարը։ Մենք կարևորել ենք հակամարտութան հետևանքների հաղթահարումը և ընդհանուր առմամբ հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորումն արդարության հիման վրա՝ ի շահ հայ և ադրբեջանցի ժողովրդների, և քննարկել ենք այն դերը, որ կարող են ունենալ այդ գործընթացում տարածաշրջանի երկրները»,-ասել է Լավրովը։
Արցախում 44 օրյա պատերազմի ժամանակ Իրանը կարգավորման իր պլանն էր առաջարկել, որն ըստ էության ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի սառեցումն էր ու այն նոր՝ Իրան-Թուրքիա-Մոսկվա ձևաչափով ներկայացնելը։

13 Апрель 2021 - 12:04 AMT
Россия и Иран подчеркнули важность достижения долгосрочного политико-дипломатического урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе и рассмотрели роль стран региона, которую они могут сыграть в этом процессе. Об этом заявил 13 апреля министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом.
«Обсудили обстановку в Нагорном Карабахе с учетом посреднических усилий России, которые позволяют поддерживать устойчивое прекращение огня. Мы подчеркнули важность преодоления последствий конфликта и в целом достижения его долгосрочного политико-дипломатического урегулирования на справедливой основе в интересах армянского и азербайджанского народов и рассмотрели ту роль, которую могут сыграть страны региона в этом процессе», – сказал глава МИД РФ, пишет ТАСС.
Во время 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года Иран предложил свой план урегулирования, который, по сути, заключался в замораживании формата Минской группы ОБСЕ и новом формате Иран-Турция-Москва.