15 Ապրիլ 2021 - 07:13 AMT
Հայկական կողմը, բացի իր նահատակներից, ամեն ինչ հետ է վերադարձնելու, հայտարարել է Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, փոխանցում է Aravot.am-ը:
Բալասանյանն այս հայտարարությունն արել է «Կամավորական շարժում» ՀԿ-ի գումարտակի 27 նահատակին պարգևատրելու արարողության ժամանակ․ նրանցից երկուսը հետմահու պարգևատրվել են Արցախի «Մարտական խաչ 1-ին աստիճան» շքանշանով, մյուսները՝ «Արիության համար» մեդալով:
«Իհարկե, այսօր տխուր ենք՝ պարտվել ենք: Բայց, բացի մեր նահատակներից, ամեն ինչ հետ ենք վերադարձնելու: Համոզված եղեք 100 տոկոսով: Վստահ եմ, որ մենք կարճ ժամանակում թե քաղաքական, թե ռազմական, թե սոցիալական, թե տնտեսական՝ հաղթահարելու ենք բոլոր դժվարությունները»,- հայտարարել է նա։
44-օրյա պատերազմից հետո հայկական կողմն Արցախում տարածքային զիջումների է գնացել, ԼՂ-ում ռուս խաղաղպահներ են տեղակայված։

Армянская сторона вернет все, что потеряла в войне в Нагорном Карабахе, кроме погибших. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Виталий Баласанян, пишет Aravot.am.
Баласанян сделал это заявление во время церемонии награждения 27 погибших батальона ОО «Добровольческое движение». Двое из них были посмертно награждены орденом Боевого креста Арцаха I степени, остальные – медалью «За отвагу».
«Конечно, нам сегодня грустно, мы проиграли. Но мы вернем все, кроме наших погибших. Будьте уверены на 100%. Я уверен, что за короткое время мы преодолеем все трудности, будь то политические, военные, социальные или экономические», – сказал он.
По данным на 14 апреля, число подтвержденных свидетельствами о смерти погибших армянских военнослужащих в войне в Нагорном Карабахе осенью 2020 года составляет 3621 человек.