15 Ապրիլ 2021 - 10:42 AMT
Բաբայանն ու ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել են ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը
Աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը և Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։
ԱԳ նախարարը նշել է, որ Արցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի ենթակայության տակ, և հավելել, որ անվտանգությունն ու ԱՀ ժողովրդի ինքնորոշման փաստը հակամարտության կարգավորման առանցքային բաղադրիչներն են, տեղեկացնում է ԱՀ ԱԳՆ-ն։
Բաբայանը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին Ադրբեջանից հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ մատնանշելով պաշտոնական Բաքվի բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքը միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների նկատմամբ։
ԱՀ արտգործնախարարը ներկայացրել է պատերազմի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությունը, զրուցակիցները քննարկել են Արցախում հետպատերազմական ճգնաժամի հաղթահարմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն էին տարածել՝ կոչ անելով կողմերին որքան հանարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը։ Համանախագահները նաև հիշեցնում են կողմերին, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ մնացած խնդրահարույց հարցերի լուծման և կայուն խաղաղության հաստմանը միտված վստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։ Համանախագահներն ընդգծել են, որ պատրաստ են վերսկսել աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, իրականացնելու իրենց գնահատման և միջնորդական գործառույթները։

15 апреля находящийся с рабочим визитом в Ереване министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян встретился со спецпредставителем Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
Затронув военную агрессию, развязанную Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 года при поддержке Турции и с привлечением международных террористов, Бабаян представил гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Арцахе в результате войны. Обсуждались вопросы, связанные с преодолением поствоенного кризиса.
Бабаян подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять действенные шаги по возвращению из Азербайджана на родину всех армянских военнопленных и заложников, отметив вместе с тем откровенно пренебрежительное отношение официального Баку к международному гуманитарному праву и правам человека.
В контексте всеобъемлющего и окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта сторонами была подчеркнута важность возобновления переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Глава МИД отметил, что Арцах никогда не будет находиться в каком-либо подчинении Азербайджана, при этом добавив, что безопасность и самоопределение народа Арцаха являются ключевыми компонентами урегулирования конфликта.
Во встрече принимали участие постоянный представитель Арцаха в Республике Армения Сергей Газарян и другие официальные лица.