Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Թբիլիսիում Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ հանդիպումների արդյունքներն ամփոփող հայտարարությունում ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անհնար է տևական խաղաղություն հաստատել և կայունություն ապահովել առանց Արցախյան հիմնախնդրի արդար կարգավորման, այդ թվում նաև՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման միջոցով:
Նա նշել է, որ հանդիպումներում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի ակտիվ ու բացահայտ աջակցությամբ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված նոր իրողությունները։
ՀՀ նախագահը վրացի գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումներն ու տեսակետները: Շեշտել է պատերազմի հետևանքով առաջացած հսկայական մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից գերիներին և պատանդներին ազատ արձակման հարցում շուտափույթ լուծում գտնելու անհրաժեշտությունը։ Հանդիպմանը Սարգսյանն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության հարցերին։
«Վստահ եմ, որ Ձեզ հետ միասին, տիկին Նախագահ, կակտիվացնենք ջանքերը մեր երկրների միջև բոլոր ուղղություններով համագործակցության խորացմանը նպաստելու, մեր ունեցած ներդրումը մեծացնելու համար:: Հուսով եմ, մոտ ապագայում Ձեզ նորից տեսնել Հայաստանում»,- ասել է Սարգսյանը:
ՀՀ և Վրաստանի նախագահների հանդիպումներում նշվել է նաև, որ առկա է համագործակցության մեծ ներուժ ժամանակակից տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, բարձր տեխնոլոգիաների, կենսատեխնոլոգիաների, կիբերանվտանգության, պարենային անվտանգության ոլորտներում:

Президент Армении Армен Саркисян подвел итоги встречи с президентом Грузии Саломе Зурабишвили в Тбилиси, заявив, что в регионе невозможно обеспечить длительный мир и стабильность без справедливого урегулирования карабахского конфликта.
«Мы коснулись также вопросов региональной безопасности и стабильности, имея в виду новые реалии, сложившиеся в результате военной агрессии, осуществленной Азербайджаном против Нагорного Карабаха при активном и открытом содействии Турции.
Я представил своей грузинской коллеге подходы и точки зрения армянской стороны относительно урегулирования НК проблемы. Я особо подчеркнул, что в регионе невозможно обеспечить длительный мир и стабильность без справедливого урегулирования Арцахской проблемы, в том числе, посредством возобновления процесса мирного урегулирования конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ», – заявил Саркисян.
Он отметил, что акцентировал возникшие вследствие войны огромные гуманитарные проблемы, в том числе, необходимость скорейшего нахождения решения в вопросе освобождения Азербайджаном пленных и заложников.
«Я подчеркнул недопустимость манипулирования создавшейся после войны ситуацией со стороны Азербайджана, ведения им антигуманной политики попрания национального достоинства. Такая политика не может способствовать формированию атмосферы диалога.
В ходе встречи я коснулся также вопросов сохранения на оказавшихся под азербайджанским контролем территориях армянского культурно-исторического и духовного наследия», – отметил президент.