17 Ապրիլ 2021 - 07:56 AMT
Ողջ ու առողջ վիճակում գերեվարված զինծառայող 18-ամյա Էրիկ Մխիթարյանը, որը կա ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում դեռ նոյեմբերի 24-ին տարածված տեսանյութերում, մահացած է հայտնաբերվել։ Նրա դին նույնականացվել է ԴՆԹ եռակի հետազոտության արդյունքում։
Էրիկը Լոռու մարզի Կաթնաջուր գյուղից էր, բանակ էր զորակոչվել 2020-ի հուլիսի 8-ին, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ժամանակ մասնակցել է մարտական գործողություններին՝ Ջաբրայիլում (Ջրական), Արա Լեռում և Հադրութում։ Նա վերջին անգամ ընտանիքի հետ կապ էր հաստատել հոկտեմբերի 8-ին Հադրութից:
Նոյեմբերի 24-ին սոցիալական ցանցերում հայտնված տեսանյութից հայտնի դարձավ, որ տղան գերեվարվել է: Ընտանիքի անդամները տղայի վերադարձի պահանջով ու ակնկալիքով դիմել էին Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, բոլոր հնարավոր կառույցներին ու խնդրով զբաղվող անձանց: Չնայած այն հանգամանքին, որ տղայի գերեվարման մասին տեսանյութեր հրապարակել էին հենց ադրբեջանական կողմից, սակայն Կարմիր խաչի հարցումներին այդպես էլ դրական պատասխան չէին տվել, ասել է թե, տղայի գերեվարման փաստը ադրբեջանական կողմը չէր հաստատել:
Մինչ ընտանիքը ամեն րոպե սպասում էր Էրիկին հայրենիք վերադարձնելուն՝ ապրիլի 8-ին հաստատվել է տղայի մահվան լուրը: ԴՆԹ երեք հետազոտություններն էլ դրական պատասխան են տվել: Էրիկը մահացել է, իսկ դին գտել են որոնողական աշխատանքների ժամանակ: Այս տեղեկությունը հաստատել են Էրիկի հարազատները: Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ողջ ու առողջ վիճակում գերեվարված զինծառայողը մահացած է: Ստացվում է՝ Էրիկին պարզապես սպանել են գերի վերցնելուց, տեսանկարահանելուց ու սոցցանցերում հրապարակելուց հետո:
Հայկական կողմից գերիների վերջնական թվի մասին հստակ տվյալներ չկան։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ավեի վաղ հայտարարել է, որ Ադրբեջանում հայ գերիներ չկան, միայն «ահաբեկիչներ» և «դիվերսանտներ» են, քանի որ գերեվարվել են նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից հետո։

Азербайджанцы убили плененного в ходе войны в Нагорном Карабахе армянского военнослужащего, его тело идентифицировано в результате тройной ДНК-экспертизы.
В сети еще 24 ноября 2020 года распространились видеозаписи с участием пленных армян, в которых был и 18-летний Эрик Мхитарян из села Катнаджур Лорийской области Армении. Эрик был призван в армию 8 июля 2020 года, пишет Armtimes.com.
Во время войны а Нагорном Карабахе осенью 2020 года Эрик участвовал в военных действиях в Джабраиле (Джракан), Ара Лере и Гадруте, в последний раз связывался с семьей 8 октября из Гадрута.
Когда в сети появилась видеозапись, стало ясно, что солдат находится в плену. Члены семьи обратились в представительство Международного комитета Красного креста в Армении, к Защитнику прав человека, во все возможные структуры и к лицам, занимающимся этой проблемой. Однако, хотя видеозаписи с участием Эрика были опубликованы именно азербайджанской стороной, на запросы Красного креста они так и не дали положительного ответа. Таким образом, Азербайджан не подтвердил факт пленения военнослужащего.
8 апреля подтвердилось известие о его смерти. Результаты трех ДНК-экспертиз были положительными. Эрик погиб, а его тело нашли во время поисковых работ. Информацию в беседе с изданием подтвердили родственники Эрика.
Таким образом, военнослужащий, взятый в плен живым и здоровым, сегодня мертв. То есть Эрика просто убили после того, как захватили в плен, сняли на видео и опубликовали это видео в социальных сетях.
По данным на 14 апреля, число подтвержденных свидетельствами о смерти погибших армянских военнослужащих в войне в Нагорном Карабахе осенью 2020 года составляет 3621 человек.
С 13 ноября в результате поисковых работ в местах боевых действий в Карабахе обнаружены останки 1542 погибших военнослужащих и гражданских лиц.