Կանադայի Ալբերտա նահանգի օրենսդիր մարմինը միաձայն ընդունել է բանաձև՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունն ի թիվս այլոց։
Բանաձևով ապրիլ ամիսն ամրագրվել է որպես ցեղասպանությունների հիշատակման, դատապարտման և կանխարգելման ամիս, տեղեկացնում է Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևը կոչ է անում կառավարությանը մշակել ռազմավարություն ցեղասպանությունները կանխելու և դրանց պատճառները վերացնելու, Ալբերտայի ազգային և կրոնական համայնքների ներկայացուցիչների վրա ցեղասպանությունների ազդեցությունն ընդունելու, զոհերին հիշատակելու և աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների վերաբերյալ տեղեկացվածությունը բարձրացնելու նպատակով։
Կանադայի Սենատը ևս մի քանի տարի առաջ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Կանադայի վարչապետը սովորոբար ապրիլի 24-ին հնդես է գալիս հայտարարությամբ։

Законодательный орган канадской провинции Альберта единогласно принял резолюцию о признании Геноцида армян. Об этом сообщает посольство Армении в Канаде.
Согласно резолюции, апрель провозглашен как месяц поминания, осуждения предупреждения всех геноцидов.
В резолюции содержится призыв к правительству Канады разработать стратегию по осуждению геноцидов и устранению их причин, принятию влияния геноцидов на представителей национальных и религиозных общин Альберты, поминанию жертв и повышению осведомленности о геноцидах в мире.
Сенат Канады признал Геноцид армян несколько лет назад. Премьер-министр Канады обычно делает заявление 24 апреля, в день памяти жертв Геноцида армян.