Մոսկվան պատասխանել է Բաքվի՝ Արցախում «Իսկանդեր» համակարգի հնարավոր գործարկման մասին նամակին։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ավելի վաղ Ալիևը հայտարարել էր, թե քննարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Լեռնային Ղարաբաղում «Իսկանդեր Մ» հրթիռների բեկորների հայտնաբերման մասին տեղեկությունը, իսկ ՊՆ-ն այդ հարցի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է Մոսկվային։
«Ես ծանոթացա պատասխանին։ Ադրբեջանի ժողորդին պետք է ասեմ ինչպես կա։ Քանի որ սա շատ լուրջ հարց է։ Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չպետք է լինի։ Պատասխանում նշված է, որ ռուսական կողմը չի գրանցել բալիստիկ հրթիռների գործարկում»,- ասել է Ալիևն Ադրբեջանի պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Ալիևի՝ Բաքուն հուսով է, որ հարցը կպարզաբանվի։ Նա հավելել է, որ իբր Ղարաբաղում հայտնաբերված բեկորները տեղափոխվել են Բաքու։
Ալիևը հայտարարել է, որ իրենց դիրքորոշումն այս հարցում սկզբունքային է և Բաքուն հուսով է, որ ավելի ամբողջական պատասխան կստանա Մոսկվայից։ Ըստ նրա՝ համակարգերը կամ փոխանցել են ՀՀ-ին, կամ ապօրինի են դուրս բերվել ՌԴ-ից։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը հայտարարել էր, որ Շուշիում հայտնաբերվել են «Իսկանդեր Մ» հրթիռների բեկորներ, որոնք, ըստ Բաքվի, ՀՀ-ն կիրառել է պատերազմի ժամանակ։
2020թ․ նոյեմբերի ՀՀ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարեց, որ ՀՀ-ն կիրառել է «Իսկանդեր»։ Ավելի ուշ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ «Իսկանդերի» հրթիռները չեն «պայթել կամ պայթել են 10 տոկոսով»։ Որոշ ժամանակ անց նա հերքեց իր այդ պնդումը՝ հավելելով, որ իրեն սխալ էին զեկուցել։ ՌԴ-ն հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի կրառել «Իսկանդեր»։ ՀՀ-ն սպառազինված է «Իսկանդեր Է» տարբերակով։

В Баку получили ответ от Минобороны России на письмо о возможном использовании ракет «Искандер» в Карабахе. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Ранее Алиев заявил, что обсуждал с российским лидером Владимиром Путиным информацию об обнаружении ракет «Искандер-М» в Карабахе. Министерство обороны республики послало официальное письмо в Москву по этому поводу.
«Я ознакомился с ответом. Должен сказать азербайджанскому народу все как есть. Потому что это очень серьезный вопрос. Это не простой вопрос. Здесь не должно быть каких-либо тайн. В ответе указано, что российская сторона не зафиксировала запуск баллистических ракет», – сказал Алиев в интервью Гостелевидению Азербайджана, пишет РИА Новости.
По словам президента Азербайджана, Баку надеется, что этот вопрос прояснится. Он добавил, что якобы найденные остатки ракет перевезены в Баку.
Алиев заявил, что Баку намерен придерживаться принципиальной позиции по этой теме. Президент Азербайджана отметил, что Баку рассчитывает получить более полный ответ от Москвы. По его словам, комплексы либо передали Армении, либо незаконно вывезли из России.
Ранее Азербайджан заявил об обнаружении в городе Шуши обломков ракет «Искандер-М», использованных, по утверждению Баку, Арменией в ходе войны в Карабахе осенью 2020 года.
В ноябре 2020 года экс-глава Генштаба Армении Мовсес Акопян заявил, что во время войны в Нагорном Карабахе применялся оперативно-тактический ракетный комплекс «Искандер». Позднее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о «невзорвавшихся» или «разорвавшихся на десять процентов» ракетах комплексов «Искандер» во время эскалации конфликта. Спустя некоторое время он опроверг это заявление и добавил, что ему неправильно доложили о сложившейся ситуации. В РФ заявили, что Армения не применяла комплекс.