Վերջին օրերին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից տարբեր ուղղություներով խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշված խախտումների առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ եթե նախկինում թշնամական կողմը հիմնականում կրակում էր դեպի օդ, ապա ներկայումս ավելի հաճախակի են դարձել ՊԲ մարտական դիրքերի և սահմանամերձ խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակված կրակոցները:
«Համոզված լինելով, որ նշված խախտումները նպատակ ունեն խուճապային տրամադրություններ ստեղծել Արցախի ազգաբնակչության շրջանում, ինչպես նաև ստվերել ռուսական խաղաղապահ առաքելության իրականացումը՝ կոչ ենք անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ նման սադրիչ գործողություններից և հավատարիմ մնալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»,-ասվում է ԱՀ ՊՆ մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հակառակորդը կրակել է Ստեփանակերտի բնակելի տան վրա, որի հետևանքով տան տանիքը ծակվել է։

В последние дни ВС Азербайджана из огнестрельного оружия разного калибра нарушали режим прекращения огня в разных направлениях. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«Особенность указанных нарушений заключается в том, что, если раньше вражеская сторона стреляла преимущественно в воздух, то теперь участились выстрелы, произведенные в направлении боевых позиций Армии обороны и приграничных мирных населенных пунктов», – говорится в сообщении.
В Минобороны выразили уверенность, что указанные нарушения направлены на создание панических настроений среди населения Арцаха, а также на то, чтобы бросить тень на осуществление российской миротворческой миссии.
«Призываем азербайджанскую сторону воздерживаться от подобных провокационных действий и придерживаться достигнутых договоренностей», – говорится в сообщении.
20 апреля азербайджанцы обстреляли Степанакерт, села Мхитарашен и Шош в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике). В Степанакерте пробита крыша жилого дома. В момент обстрела в доме находились мужчина и малолетние дети.