Թուրքիան հայտարարել է, որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է խանգարել Հայաստանի հետ հաշտեցման հնարավոր ջանքերին, գրում է Middle East Eye-ը։
The Wall Street Journal-ը և The New York Times-ը սեփական աղբյուրներին հղումով հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։.
Թուրք պաշտոնյաները պնդում են, որ ԱՄՆ-ի այդ քայլն անարդյունավետ կլինի և էլ ավելի կթուլացնի երկկողմ հարաբերությունները, որոնք արդեն իսկ խարխլվել են մի քանի տարաձայնությունների պատճառով, այդ թվում՝ Անկարայի կողմից Ս-400 ռուսական համակարգերի գնման։
Բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաներից մեկը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո իրական հնարավորություն կա առաջիկա ամիսներին ՀՀ և Թուրքիայի միջև հաշտեցման համար։
«Մենք ցանկանում ենք կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Եթե մենք դրական դինամիկա տեսնենք, կկարողանանք բացել սահմանները։ Եթե այս պայմաններում ամերիկացիները 1915թ․ իրադարձությունները ցեղասպանություն անվանեն, դա կարող է սաբոտաժի ենթարկել ամբողջ գործաընթացը Կովկասում»,- ասել է պաշտոնյան։
Ըստ նրա՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ արտաքին քաղաքականության գծով գլխավոր խորհրդականը մարտին նմանատիպ ուղերձ է հղել ԱՄՆ ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջեյք Սալիվանին։
Թուրքիան ամեն անգամ նման «զգուշացումների» մասին է սկսում խոսել, երբ օտարեկրյա պետությունները կամ նախագահը պատրաստվում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն սովորաբար հետ է կանչում դեսպանին՝ բողոք հայտնելով դրա դեմ։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն օրերս հայտարարել է, որ Անկարայի ու Վաշինգտոնի հարաբերությունները կարող են լրջորեն տուժել, եթե Բայդենը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
2019-ի դեկտեմբերին ԱՄՆ Սենատը բանաձև է ընդունել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին։ 2019-ի հոկտեմբերին բանաձև էր ընդունել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը։

22 Апрель 2021 - 15:19 AMT
В Турции заявляют, что признание Соединенными Штатами Геноцида армян может помешать возможным усилиям по примирению с Арменией, пишет Middle East Eye.
The Wall Street Journal и The New York Times со ссылкой на источники в американской администрации сообщают, что президент США Джо Байден 24 апреля планирует официально признать Геноцид армян 1915 года в Османской империи.
Турецкие официальные лица утверждают, что этот шаг США будет контрпродуктивным и ослабит отношения, уже разрушенные рядом разногласий, включая покупку Анкарой российских ракетных систем С-400.
Один высокопоставленный турецкий чиновник заявил, что после окончания боевых действий в Нагорном Карабахе осенью 2020 года существует реальная возможность примирения между Турцией и Арменией в ближайшие месяцы.
«Мы хотим нормализовать отношения с Арменией. Если мы увидим положительную динамику, мы сможем открыть границы. Если американцы при таких обстоятельствах назовут события 1915 года геноцидом, это может саботировать весь процесс на Кавказе», – сказал турецкий чиновник.
По его словам, главный советник президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по внешней политике передал такое же послание советнику США по национальной безопасности Джейку Салливану в марте.
Подобные предупреждения из Турции поступают каждый раз, когда иностранное государство или президент собираются признать Геноцид армян. МИД Турции также обычно вызывает посла указанной страны, чтобы выразить протест против этого шага.
Все последние президенты США в ходе своих предвыборных кампаний обещали признать Геноцид армян, однако ни один из них так и не произнес этот термин, заменяя его на «Мец Егерн» («большая резня»).