Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, գլուխ խոնարհելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացված Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, իր ուղերձում նշել է, որ 106 տարի հետո էլ կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված ու հաշմանդամ դարձած մի ամբողջ սերունդ, գերության մեջ գտնվող հայրենակիցներ, կորսված հայրենիք:
«Այդ դաժան ու սարսափելի ոճրագործությունից անցել է 106 տարի: Փոխվել են ժամանակները, սերունդները, իշխանությունները, սակայն մեկ բան մնացել է անփոփոխ. դա ցեղասպան քաղաքականության շարունակումն է՝ կոպտագույնս խախտելով ու ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերը: Մենք շնորհակալ ենք նրանց, շնորհակալ ենք բոլոր այն երկրներին ու ժողովուրդներին, պետական ու քաղաքական գործիչներին, կազմակերպություններին ու հասարակ մարդկանց, որոնք օրհասական պահին օգնության ձեռք են մեկնել 1915 թվականին մահվան ճիրաններից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնք այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են հայ ժողովրդի կողքին և սատարել մեր պայքարին՝ հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության ու պատմական արդարության վերականգնման»,-ասվում է ուղերձում:
Հարությունյանը նշել է նաև, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը վկայությունն է այդ արժեքներին հավատարմության, ինչպես նաև «միջոց՝ մարդկության դեմ ուղղված հետագա ոճրագործությունների կանխարգելման համար»:
«Հայ ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը՝ շենացնելով իր Հայրենիքը և միշտ վառ պահելով սուրբ նահատակների հիշատակը՝ հանուն ցեղասպանությունների կանխման և հայ ժողովրդի հարատևման»,-ասվում է ուղերձում։

Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян направил послание по случаю 106-й годовщины Геноцида армян, отметив, что спустя 106 лет у армянского народа опять есть вынужденные переселенцы, покинувшие свои дома в результате азербайджано-турецкой агрессии.
«106 лет прошло с того жестокого и ужасного преступления. Сменились времена, поколения, власти, но одно осталось неизменным – продолжение политики геноцида, грубо нарушающей и попирающей все нормы и принципы международного права, основные права человека и его законные интересы. И 106 лет спустя у нас вновь есть вынужденные переселенцы, целое поколение мучеников и инвалидов, соотечественники, оказавшиеся в плену, потерянная родина», – отметил президент.
Он выразил благодарность всем странам и народам, государственным деятелям и политикам, организациям и простым людям, которые протянули руку помощи армянам, вырвавшимся из лап смерти в 1915 году, а также тем, кто все эти годы стоял рядом с армянским народом, поддерживал его борьбу за защиту общечеловеческих ценностей и восстановление исторической справедливости.
«Признание и осуждение Геноцида армян является ярким свидетельством приверженности этим ценностям, а также средством предотвращения дальнейших злодеяний против человечества.
Армянский народ продолжает свою борьбу, благоустраивая свою родину, и всегда чтит память о святых мучениках – во имя предотвращение геноцидов и за выживание армянского народа», – отметил Арутюнян.