24 Ապրիլ 2021 - 14:42 AMT
Կիպրոսը կշարունակի ջանքեր գործադրել միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրն է։ Մեծ հարգանքով և ցավով ենք հիշում նրանց։ Մենք ամուր կապերով ենք կապված մեր եղբայր հայերի հետ, որոնք ապրում են մեզ հետ միասին մեր հայրենիքում։ Մենք կշարունակենք ջանքերը, որպեսզի միջազգային հանրությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Անաստասիադիսը։
Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսը Երևանում մասնակցում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի հիշատակի արարողություններին։
1975 թվականին Կիպրոսը դարձավ եվրոպական առաջին երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և հիշատակի օր հայտարարեց ապրիլի 24-ը։

Кипр продолжит прилагать усилия для международного признания Геноцида армян в Османской империи. Об этом в свом микроблоге в Twitter написал президент Кипра Никос Анастасиадис по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«Это день памяти Геноцида армян. Мы с почтением и болью относимся к их жертве. Мы крепко привязаны к нашим братьям-армянам, которые живут с нами здесь, на нашей родине. Мы продолжим наши усилия, чтобы международное сообщество признало Геноцид армян», – отметил Анастасиадис.
Министр обороны Кипра Хараламбос Петридис прибыл в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян.
В 1975 году Кипр стал первой европейской страной, признавшей Геноцид армян и объявившей 24 апреля Днем национальной памяти о Геноциде армян на Кипре.