24 Ապրիլ 2021 - 17:02 AMT
Անկարան ամբողջությամբ մերժում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը, որով նա ճանաչել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Բառերը չեն կարող փոխել կամ վերաշարադրել պատմությունը։ Մենք ոչինչ չունենք սովորելու մեր պատմության մասին։ Քաղաքական օպորտունիզմը խաղաղության և արդարության մեծագույն դավաճանությունն է։ Մենք ամբողջությամբ մերժում ենք այդ հայտարարությունը, որը հիմնված է բացառապես պոպուլիզմի վրա»,-ասվում է Չավուշօղլուի գրառման մեջ։
Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խարխլում է Վաշինգտոնի և Անկարայի հարաբերությունները։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հորդորել է Բայդենին «շտկել այդ լուրջ սխալը», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԱՄՆ այս հայտարարությունը, որը խեղաթյուրում է պատմական փաստերը, երբեք չի ընդունվի թուրք ժողովրդի կողմից և խորը վերք կբացի՝ վնասելով փոխադարձ վստահությանն ու բարեկամությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Բայդենն ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդին հղված ուղերձում պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այդպիսով նա կատարել է իր նախընտրական խոստումը։

Турция полностью отвергает заявление президента США Джо Байдена, в котором он признал Геноцид армян в Османской империи. Об этом написал 24 апреля министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в своем микроблоге в Twitter.
«Слова не могут изменить или переписать историю. Нам нечему учиться у кого-либо касательно нашего прошлого. Политический оппортунизм – величайшее предательство мира и справедливости. Мы полностью отвергаем это заявление, основанное исключительно на популизме», – написал Чавушоглу.
Как говорится в заявлении МИД Турции, признание президентом США Джо Байденом Геноцида армян в Османской империи подрывает отношения между Вашингтоном и Анкарой.
«Это заявление США, которое искажает исторические факты, никогда не будет принято турецким народом и откроет глубокую рану, которая нанесет урон нашему взаимному доверию и дружбе», – отмечается сообщении МИД Турции.
В ведомстве призвали Байдена «исправить эту серьезную ошибку», намекая, что это негативно скажется и на армяно-турецких отношениях.