Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Քաղաքաշինության նախարարությունում հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին, ասել է, որ հոկտեմբերի սկզբին պատերազմը կանգնեցնելը ՀՀ քաղաքական ուժերը դավաճանություն էին համարում։ Նա հավելել է, որ իր համար պատերազմի հետևանքները պարզ էին արդեն հոկտեմբերի սկզբին, իսկ հայաստանյան քաղուժերը պատերազմը կանգնեցնելու հարցում ընդհանուր հայտարարի չեն եկել։
«1994-ի մայիսի 12-ի զինադադարից հետո մեր ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ճիշտ դասեր չի քաղել աշխարհի օրինակներից, և, առավելություն ունենալով բանակցային գործընթացում, ավելի նպաստավոր լուծումներ չի կարողացել ունենալ»,- ասել է նա:
Ապրիլի 14-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, թե ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի նոյեմբերի 17-ի հայտարարությունը, որ անհրաժեշտ է 2-3 օրվա ընթացքում պատերազմը կանգնեցնել, իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ Ապրիլի 20-ին Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հրապարակել է ԱԽ սեպտեմբերի 30-ի նիստի գաղտնազերծված հատվածների ձայնագրությունը։

28 Апрель 2021 - 11:35 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян на встрече с руководителями коллектива и строительных организаций министерства градостроительства заявил, что армянские политические силы считали прекращение войны в Карабахе в октябре 2020 года предательством.
Президент отметил, что последствия войны для него были ясны уже в начале октября, однако армянские политические силы не пришли к общему знаменателю.
«Не был сформирован политический консенсус или единое мнение – оппозиционные, провластные силы, власть, и, кажется, остановить войну в этот день считали предательством», – отметил Арутюнян.
«После перемирия 12 мая 1994 года наше военно-политическое руководство не извлекло правильных уроков из мировых примеров и, имея преимущество в переговорном процессе, не сумело добиться более благоприятных решений», – заявил он.
14 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Национальном собрании, что заявление от 17 ноября бывшего главы Генштаба Оника Гаспаряна о необходимости прекращения войны в течение 2-3 дней не имеет ничего общего с реальностью. 20 апреля офис Совета безопасности опубликовал запись рассекреченных отрывков заседания Совета безопасности от 30 сентября.