Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանցիներն իրենց առաջ եկած դիրքերից նորից հետ են գնացել։ Այդ մասին ասել է Նոր Ղազանչի համայնքի ղեկավար Ռուսլան Առստամյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ մինչ առաջանալու այս դեպքն էլ՝ հակառակորդի ԶՈւ-ն նախորդ օրերին դարձյալ առաջ էր եկել ու էլի հետ գնացել. «Ապրիլի 27-ին նորից առաջ էին եկել, բայց ռուս խաղաղապահների ղեկավարության միջնորդույթամբ այսօր հետ գնացին», – ասել է համայնքի ղեկավարը:
Նա նշել է, որ գյուղում ու գյուղացիների շրջանում իրավիճակը հիմա նորմալ է, կրակոցներ չեն գրանցվել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիներն Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի հարակից իրենց դիրքից կրկին առաջ են եկել: Նոր Ղազանչիի գյուղապետ Ռուսլան Առստամյանն ասել էր, որ բանակցություններ են ընթանում ռուս խաղաղապահների և Պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Ապրիլի 25-ի երեկոյան ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի վարչական տարածքին պատկանող իրենց դիրքից 370 մետր առաջ էին եկել: Բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանցիներն ապրիլի 27–ի առավոտյան իրենց դիրքերը նույնչափ հետ էին տվել:

28 Апрель 2021 - 15:18 AMT
Азербайджанцы снова отошли назад с позиций, на которые продвинулись в районе села Нор Казанчи в Мартакертском района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщил руководитель общины Нор Казанчи Руслан Арстамян, пишет Aysor.am.
Он отметил, что это не первый случай. До этого продвижения, вооруженные силы противника пару дней назад опять продвинули свои позиции вперед и снова отошли назад.
«27 апреля они снова продвинулись вперед, но после вмешательства руководства российских миротворцев сегодня отошли назад», – сказал глава общины.
Он отметил, что сейчас в селе нормальная обстановка, выстрелы не зарегистрированы.
25 апреля ВС Азербайджана сдвинули свои позиции на 370 метров ближе к селу, тем самым оказавшись на армянской территории. Бахшиян сообщил об этом руководству Нагорного Карабаха, после чего армянская сторона вместе с российскими миротворцами провела переговоры с противником. В переговорах участвовал и сам глава общины.