1 Մայիս 2021 - 07:48 AMT
Ֆրանսիան նախագահ Էմանուել Մակրոնի մակարդակով ներգրավվել է հայ ռազմագերիների ազատ արձակման գործում, ինչը, ըստ պաշտոնական Փարիզի, հրատապ լուծում պահանջող խնդիր է։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Դեսպանը մանրամասնել է՝ օրերս կայացած Մակրոն-Պուտին հեռախոսազրույցի պատճառներից մեկը հայ ռազմագերիների ազատ արձակման գործում առաջընթացի բացակայությունն է։
«Իրոք, տեղի է ունենում գործընթացների ինտենսիֆիկացում, որը մի կողմից պայմանավորված է ապրիլի 24-ով, մյուս՝ պատճառն այն է, որ հայ ռազմագերիների ազատ արձակման գործում և այլ հարցերում առաջընթաց չկա։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 24-ի երեկոյան խոսել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, հաջորդ օրը խոսել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նպատակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ակտիվացումն է։
Եվ Ռուսաստանը, բնականաբար, այս գործընթացի մաս է կազմում, քանի որ Մոսկվան ներկա է Լեռնային Ղարաբաղում, և նպատակը քաղաքական գործընթացի վերսկսումն է, որպեսզի քննարկվեն այն հարցերը, որոնք կարգավորված չեն նոյեմբերի 10-ի փաստաթղթով։
Ունենք հրադադար, ինչը կարևոր ձեռքբերում է, բայց կան մի շարք այլ հարցեր, որոնք պետք է քննարկել, և դա անել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով», – նշել է Լաքոթը։
Դեսպանը նշել է նաև, որ պետք է ամրապնդել հրադադարը ինչպես Ղարաբաղում, այնպես էլ Հայաստանի սահմաններին։
«Ընդհանրապես, պետք է վերսկսել քաղաքական գործընթացը, որը թույլ կտա Հայաստանին ու Ադրբեջանին բանակցել»,- ասել է նա։
Եվրամիության նախարարների կոմիտեն ապրիլի 28-ին կոչ արեց վերադարձնել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին հակամարտության» հետևանքով գերեվարված ռազմագերիներին և ձերբակալված անձանց՝ անկախ նրանց կալանավորման հանգամանքներից։

Франция на уровне президента Эмманюэля Макрона вовлечена в дело освобождения армянских военнопленных из Азербайджана, что, по мнению официального Парижа, является неотложной проблемой. Об этом заявил посол Франции в Армении Джонатан Лакотт, пишет Радио «Азатутюн».
Посол пояснил, что одной из причин недавнего телефонного разговора Макрона и президента РФ Владимира Путина стало отсутствие прогресса в вопросе освобождения армянских военнопленных.
«Действительно, происходит интенсификация процессов, что, с одной стороны, обусловлено 24 апреля, с другой стороны, причина в том, что нет прогресса в вопросе освобождения армянских военнопленных и в других вопросах. Президент Франции Эмманюэль Макрон вечером 24 апреля беседовал с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, а на следующий день – с президентом России Владимиром Путиным. Цель состоит в том, чтобы активизировать Минскую группу ОБСЕ, и Россия, естественно, является частью этого процесса, поскольку Москва присутствует в Нагорном Карабахе, и цель в том, чтобы возобновить политический процесс для обсуждения тех вопросов, которые не урегулированы в документе от 9 ноября. У нас есть прекращение огня, что является важным достижением, но есть ряд других вопросов, которые необходимо обсудить и сделать это в формате Минской группы ОБСЕ», – отметил Лакотт.
«Есть вопросы, требующие неотложного решения, в частности, вопрос освобождения военнопленных, которое должно быть без каких-либо предварительных условий. Также должен быть укреплен режим прекращения огня как в Карабахе, так и на границах Армении. Вообще нужно возобновить политический процесс, который позволит Армении и Азербайджану вести переговоры», – добавил посол.
Согласно сообщению, опубликованному на официальном сайте Кремля по поводу телефонного разговора Макрона и Путина, «выражена обоюдная готовность к координации по различным аспектам нагорно-карабахского урегулирования, в том числе по линии Минской группы ОБСЕ».
Комитет министров Европейского союза 28 апреля призвал к возвращению военнопленных и задержанных лиц, плененных вследствие «последнего конфликта между Арменией и Азербайджаном», независимо от обстоятельств их ареста.