Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի թվիթերյան գրառմանը, ըստ որի ամռանը «Ստեփանակերտն անցնելու է Բաքվի հսկողությանը», հայտարարել է, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ուղղահայաց ենթակայության տակ չի կարող լինել։
Նա նշել է, որ դա ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի շարունակություն է։
«2020թ. նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։ Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը ՝ ռուս խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի բանակն են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ուղղահայաց ենթակայության տակ չի կարող լինել։ Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո մենք հասնելու ենք լիակատար ազատության նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության երաշխիքի հետ միասին Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։
Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ․ դրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն, պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլև բոլոր խաղաղասեր երկրների հետ։ Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ»,-նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը»,- ասված է Արցախի ԱԺ նախագահի հայտարարությունում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքների ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մասնավորապես գրել էր․ «Կարծես, շարքային հայերն ու հայկական սփյուռքը նոյեմբերի 10-ի փաստաթղթի մանրամասների մասին տեղեկեցված չեն։ Այնտեղ հստակ ասվում է, որ Ստեփանակերտն ու ԼՂ մյուս քաղաքներն աստիճանաբար անցնելու են ադրբեջանական բանակի վերահսկողության տակ։ Հարցրեք Նիկոլ Փաշինյանին»։Նա հավելել է նաև, որ հունիսին Ստեղփանակերտը լիովին լինելու Ադրբեջանի հսկողության տակ «լինի դա խաղաղ, թե ուժով»։

Арцах в составе Азербайджана не может находиться ни под каким-либо подчинением. Об этом заявил спикер Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артур Товмасян в ответ на высказывание главы Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова о том, что «с июня Степанакерт перейдет под контроль Азербайджана».
«Серия нашумевших комментариев руководителя Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова, сделанных на его странице в Twitter, является очередным провокационным поведением азербайджанских властей.
В злополучном заявлении от 10 ноября 2020 года нет пункта о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии», – отметил Товмасян.
По его словам, сегодня гарантом безопасности народа Арцаха являются Армия Арцаха и российские миротворческие силы.
«Мы убеждены, что под эгидой Минской группы ОБСЕ мы восстановим свободу и независимость Арцаха в границах бывшей НКАО. Лидеры стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ также осознают, что наряду с обеспечением безопасности народа Арцаха актуален и вопрос статуса Арцаха. Безопасность и определение статуса. В случае отсутствия одного из них армяне из Арцаха будут изгнаны», – заявил спикер парламента НКР.
Он выразил надежду, что Арцах является частью цивилизованного мира и, как независимое государство, готов заключить договоры о взаимовыгодном сотрудничестве «не только со странами региона, но и со всеми миролюбивыми странами».
«Альтернативой мирному переговорному процессу является война. Мы предлагаем повестку достойного мира», – заключил Товмасян.
Ранее руководитель Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмед Сахидов написал в Twitter: «Похоже, что рядовые армяне и армянская диаспора не были проинформированы о деталях документа от 10 ноября. В нем четко указано, что Степанакерт и другие города Нагорного Карабаха постепенно перейдут под контроль азербайджанской армии. Спросите у Никола Пашиняна».