4 Մայիս 2021 - 15:14 AMT
Արցախում մեկնարկել են կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V»-ի պատվաստումները, որոնք իրականացվում են Արցախի հանրապետական բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկական բաժանմունքում։
ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության պետ Օֆելյա Հարությունյանն ասել է, որ ռուս խաղաղապահներն Արցախին տրամադրել են 15,000 դեղաչափ պատվաստանյութ, որով կպատվաստվի 7500 քաղաքացի, գրում է Արցախպրեսը։
«Պատվաստումների իրականացման արդյունքում կունենանք կորոնավիրուսի հետևանքով ծանր հիվանդների նվազում և մահացության դեպքերի բացառում: Առաջին փուլում ընդգրկված են 65 տարեկան և բարձր տարիքի, 16-64 տարեկան խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, սոցիալական պաշտպանության հաստատությունների բնակիչները և աշխատակիցները, բուժաշխատողները, իսկ երկրորդ փուլում՝ ուսուցիչները, ոստիկանության և այլ պետական համակարգերի աշխատակիցներ: Ցանկացողները նախապես պետք է գրանցվեն Ստեփանակերտի պոլիկլինիկական բաժանմունքում, մանկական հիվանդանոցում»,- ասել է նա։
Ապրիլ ամսվա ընթացքում պատվաստում է ստացել 15 քաղաքացի, իսկ մայիսի 4-ի դրությամբ՝ 74:
Նա նշել է՝ ելնելով իրավիճակից, հետագայում պատվաստումը կարող է պարտադիր դառնալ:
Մայիսի 4-ի դրությամբ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերն ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում: Արցախում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2679 դեպք: Կատարվել է 24,070 թեստավորում:

4 Май 2021 - 14:39 AMT
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) началась вакцинация российским препаратом «Спутник V» против коронавируса. Вакцинация проводится в поликлинике Арцахского республиканского медицинского центра.
Как сообщил начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Минздрава Республики Арцах Офелия Арутюнян, российские миротворцы предоставили Арцаху 15 тысяч доз вакцины, которая позволит вакцинировать 7500 граждан, пишет «Арцахпресс».
«В результате вакцинации мы снизим количество тяжелых случаев коронавируса и исключим летальные исходы. В первый этап включены люди в возрасте 65 лет и старше, 16-64 лет с хроническими заболеваниями, резиденты и сотрудники учреждений социальной защиты, медицинские работники, а на втором этапе – учителя, сотрудники полиции и других государственных систем»,- сказала Арутюнян и сообщила, что в апреле вакцинацию сделали 15 граждан, а по состоянию на 4 мая – 74.
Она отметила, что в связи с ситуацией в будущем вакцинация может стать обязательной.
По словам Арутюнян, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 21 пациентов. Всего в стране зарегистрировано 30 смертей от коронавируса.